Ondřej Kořínek "> Vysadila jsem strom na počest zemřelé kamarádce, řekla žena při sázení na Mladoboleslavsku - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysadila-jsem-strom-na-pocest-zemrele-kamaradce-rekla-zena-pri-sazeni-na-mladoboleslavsku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSOP Kenice: Vysadila jsem strom na počest zemřelé kamarádce, řekla žena při sázení na Mladoboleslavsku

14. listopadu 2022 | ČSOP Kenice
Autor: Ondřej Kořínek
Rekordní počty dobrovolníků se účastnily našich posledních sázení na Mladoboleslavsku. Přijela dokonce dobrovolnice až z Prahy, která o akci slyšela v rádiu. Vysázeno bylo celkem 272 stromů.

Přátelská atmosféra provázela první listopadovou sobotu velké sázení mezi obcemi Řitonice a Domousnice, kde se sešla stovka nadšených dobrovolníků, aby vysázeli 100 ovocných stromů. Sadařka všem předvedla, jak správně zasadit strom, upevnit ho a zabezpečit proti zvěři. Posléze se skupinky dobrovolníků pustily do práce.

Mezi nimi také žena z Prahy, která přijela sázet, aby uctila památku své kamarádky. „Paní se o výsadbě dověděla z rádia. Chtěla totiž někde zasadit strom na přání své zemřelé kamarádky. Když její kamarádka ještě žila, byla vážně nemocná a probírala s ní „poslední věci člověka“. Zaznělo i to, že nechce, aby jí kupovala květiny nebo věnce na hrob, že si přeje něco smysluplného, třeba, aby za ni někde zasadila strom. A to se podařilo právě u nás,“ vylíčila příběh jedné ze sázejících členka ČSOP Klenice Pavla Bartková.

Dobrovolníci si po výsadbě dali také něco dobrého na zub. Mohli ochutnat svařené víno, jablečný, dýňový, makový a rozinkový koláč, čaj, kávu, jablka, gulášovou polévku nebo si opéct tradiční špekáčky.

Další velkolepá výsadba se konala o pár dní dříve podél silnice z Kněžmostu do Koprníku. Příroda zde byla obohacena o 120 ovocných stromů, které přijelo zasadit na 90 lidí. Je to opět jedna z nejúspěšnějších akcí, kterou Klenice spolupořádala.

„V této složité době si toho vážíme o to víc. Chceme moc poděkovat společnosti Kautex Textron a obci Kněžmost. Bez jejich podpory by počet dobrovolníků byl určitě o hodně menší. Počasí nám přálo, věřím, že jste si sázení užili,“ uvedla předsedkyně ČSOP Klenice Milada Vrbová.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist