Filip Poštulka "> VÝSLEDKY ANALÝZY: Havlíčkův Brod zásadně snižuje produkci odpadů - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysledky-analyzy-havlickuv-brod-zasadne-snizuje-produkci-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

meneodpadu.cz : VÝSLEDKY ANALÝZY: Havlíčkův Brod zásadně snižuje produkci odpadů

2. srpna 2023 | meneodpadu.cz
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295
Nynější analýza odpadového hospodářství, která mapuje úspory od zavedení prvních technologických novinek v roce 2020 do roku 2022, prokázala:
- snížení objemného odpadu o 56 procent
- snížení směsného komunálního odpadu o více než čtvrtinu
- zvýšení příspěvku od organizace EKO-KOM o téměř polovinu
- zvýšení vytříděnosti plastů o čtvrtinu
(více informací najdete v přehledném přiloženém grafu)

Město chce odpadové hospodářství dále rozvíjet. Zvažují zde proto zavedení dalších podstatných novinek. „Důkladná proměna odpadového hospodářství je pro naše město velmi důležitá. Cílem je na jedné straně efektivnější nakládání s odpady, zároveň je pro nás zásadní, že budeme mnohem lépe připraveni na novou a přísnější odpadovou legislativu, kdy již v roce 2025 začnou platit výrazně přísnější odpadové limity“ vysvětluje místostarostka města Marie Rothbauerová, a doplňuje: „podstatné jsou pro nás také úspory, které lepší odpadové hospodářství přinese, a také skutečnost, že je vstřícnější k životnímu prostředí.“

Novinky, které pomáhají ve městě snížit objem odpadů a zvýšit efektivitu nakládání s odpady:

- evidence popelnic – ta byla úvodním krokem proměny. Díky tomu získala samospráva absolutní přehled o složení odpadu. Dnes se evidují všechny svážené nádoby, včetně těch, které patří podnikatelůma okolním obcím. V současnosti jde o téměř 14 tisíc nádob, které se označily QR kódem. Ten obsahuje informace o druhu sváženého odpadu, velikosti nádoby či číslu popisném.

- zavedení evidenčního systému – ten umí evidovat všechny druhy odpadu. V systému ECONIT zástupci samosprávy vidí například to, kolik popelnic popeláři vysypali, co obsahovaly a kolik odpadu v nich bylo. Tak lze sledovat statistiku domácností i podnikatelských subjektů. Součástí projektu bylo i spuštění adresné evidence třídění odpadu – tímto způsobem zde třídí plast a papír. Přibližně tisíc domácností dostalo ke své původní nádobě na SKO ještě další dvě nádoby o objemu 240 litrů. V současnosti probíhá intenzivní rozšiřování sběru odpadu dům od domu do dalších částí města.

- evidence na sběrném dvoře – díky novému evidenčnímu systému je možné propojení kontejnerů tímto softwarem, což vede k mnohem lepšímu přehledu o odpadech. Součástí zavedení evidence na sběrném dvoře byla i distribuce takzvaných chytrých odpadových kartiček – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným QR kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, naskenují kartičku a kód přiřazený danému odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Díky tomuto řešení došlo ke snížení objemného odpadu o 56 procent!

- intenzivní komunikační kampaň – směrem k občanům. Město s realizátorem proměny, společností JRK Česká republika, spustilo silnou kampaň. Jejím prostřednictvím vysvětlovalo nutnost změn i jednotlivé kroky proměny odpadového hospodářství. Kromě jiného proběhla kampaň i prostřednictvím polepů na autobusech městské dopravy.

Realizátorem proměny odpadového hospodářství v Havlíčkově Brodě je společnost JRK.
Filip Poštulka, tel: 724104295
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist