prazsketromy.cz "> Výstava ukazuje nejstarší stromy Prahy - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vystava-ukazuje-nejstarsi-stromy-prahy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

prazskestromy.cz: Výstava ukazuje nejstarší stromy Prahy

10. února 2014 | prazskestromy.cz
Autor: prazsketromy.cz, tel: 606754391
Ve Škodově paláci byla dnes otevřena výstava představující nejstarší velikány metropole. Desítky fotografií pozoruhodných dřevin doplňují zajímavosti o památných stromech rostoucích na území hlavního města. K vidění jsou i cyklistické trasy po památných stromech, které jinde v republice nenajdete.

Výstava dává návštěvníkům tipy na netradiční procházky jejichž cílem jsou památné stromy. „Za nimi nemusíte chodit jen pěšky, ale můžete sednout na kolo a využít cyklistické trasy po památných stromech“, říká autor výstavy dendrolog Aleš Rudl.

Cyklistických tras je připraveno celkem pět a vedou v okrajových částech města. „Nejdelší měří 40 km a cestou můžete vidět 58 chráněných velikánů“, dodává Rudl.

Trasy je možné stáhnout na webu www.prazskestromy.cz do přístroje GPS a pak už vás navigace sama povede.

Fotografie stromů, které prostupují celou výstavou, jsou foceny v různých ročních obdobích. Některé stromy jsou zachyceny i ve všech čtyřech ročních obdobích. Příkladem může být Dub v Dienzenhoferových sadech rostoucí na Praze 5.

Památných stromů Prahy je nyní celkem 200. Naposledy byl vyhlášen topol bílý u Satalic, který je dle svého obvodu kmene nejmohutnějším památným stromem svého druhu v celé ČR.
Uvádí se, že nejstarší strom v Praze je dub Karel v Kolodějích, který vysadil podle pověsti císař a král Karel IV. v roce 1359.

„Pověst je třeba brát trochu s rezervou, pravděpodobnější je, že dub byl zasazen zhruba o sto let později, tedy za vlády Jiřího z Poděbrad“, upřesňuje autor výstavy Aleš Rudl.

Na výstavě se také dozvíte u kterých památných stromů byly instalovány informační tabule, které pojednávají o historii jednotlivých stromů. Přesný popis cesty vás zavede přímo do terénu, kde se pak můžete podívat na dobové fotografie dnes památných stromů.

Výstava „Za nejstaršími stromy metropole“ je ve Škodově paláci v Jungmannově ulici (29/35) na Praze 1 v zákaznickém centru opencard. Otevřena je každý všední den – po, st od 8 do 20h, út, čt od 8 do 18h, pá od 8 do 15:30h. Vstup je volný. „Výstava zde bude umístěna minimálně do konce června“, dodala Michaela Perlíková z pražského magistrátu.

Výstavu připravil dendrolog Aleš Rudl ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy a Botanickou zahradou Praha.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist