https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vystavba-gigafactory-mpo-usporadalo-jednani-s-obcemi-z-okoli-letiste-line
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Výstavba Gigafactory: MPO uspořádalo jednání s obcemi z okolí letiště Líně

21. října 2022 | MPO ČR
Ministerstvo průmyslu a obchodu zorganizovalo společné jednání zástupců obcí, Plzeňského kraje, státních institucí i zástupce investora k dalším krokům v přípravě projektu revitalizace brownfieldu a výstavbě strategického podnikatelského parku Plzeň – Líně. Na této průmyslové zóně by mohla vzniknout první tzv. Gigafactory, tedy továrna na výrobu bateriových článků pro elektromobily.

„Tento projekt je zásadní pro budoucnost české ekonomiky, v níž hraje automobilový průmysl největší roli a jeho transformace souvisí do značné míry nezbytností podpory čisté mobility,“ říká ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela a dodává: „Může jít o největší investiční akci v historii samostatné České republiky, která bude mít zásadní dopad na udržení konkurenceschopnosti českého autoprůmyslu na další desítky let. Je nutné ho adaptovat na elektromobilitu, bez úspěšné transformace může být v ohrožení až 37 tisíc pracovních míst a výpadek 128 miliard korun z příjmu rozpočtu.“

„Jsem rád za dnešní konstruktivní diskuzi se zástupci samospráv, se kterými jsme podrobně prodiskutovali celý záměr a upřesnili si informace o tom, jak bude zóna strukturována, jaké benefity kraji přinese či jaká další opatření se chystají,“ říká náměstek pro digitalizaci a inovace Petr Očko a dodává: „Zástupci MPO a agentury CzechInvest také představili plánované kroky, kterými budou reagovat na požadavky okolních obcí.“

Potvrzeno tak bylo například zachování stanice integrovaného záchranného systému či výstavba zelených pásů okolo zóny. Diskuze se týkala také rozsahu průmyslové zóny, dopadů na životní prostředí včetně zdrojů vody a elektřiny či dopravního napojení. „Intenzivně pracujeme na nalezení společného konsensu ve všech bodech, které starostové a zástupci kraje přednesli. Cílem státu a investora je vyjít obcím maximální vstříc, komunikace se zástupci obcí i kraje bude dále pokračovat,“ dodává náměstek Očko.

Umístění Gigafactory umožní lokalizaci kompletního bateriového řetězce (těžba lithia – výroba baterií – výroba BEV – recyklace baterií) na našem území a dá České republice zásadní konkurenční výhodu.

„Gigafactory zajistí vznik nových, nadstandardně ohodnocených, pracovních pozic v oboru budoucnosti. Samotná továrna vytvoří až 4 000 vysoce kvalifikovaných míst,“ říká náměstek Očko a dodává: „Je to i možnost získat unikátní know-how ve výzkumu, vývoji a výrobě baterií a napojit české univerzity na bateriové centrum excelence v německém Salzgitteru a případně vybudovat jeho pobočku v Plzeňském Kraji. Projekt navíc pomůže dále rozšířit střední odborné vzdělání v kraji.“

Vláda podpořila záměr vybudovat na záložním armádním letišti Líně u Plzně továrnu na výrobu bateriových článků do elektromobilů tento týden. Usnesení stanovuje úkoly a další postup jednotlivých ministerstev pro zajištění pozemků pro realizaci projektu.

Lokalita Plzeň-Líně je neefektivně využitým brownfieldem o optimální velikosti s minimálními terénními nerovnostmi. Navíc je převážně ve státním vlastnictví a má dobrou dostupnost na železniční a dálniční síť.

Koncern Volkswagen plánuje oznámit rozhodnutí o umístění továrny do konce roku. Ve střední Evropě firma kromě ČR zvažuje ještě Polsko a Maďarsko.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist