https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vysvetleni-k-vykaceni-smrkoveho-porostu-pred-strediskem-environmentalni-vychovy-np-sumava-na-horske-kvilde
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Správa NP Šumava: Vysvětlení k vykácení smrkového porostu před Střediskem environmentální výchovy NP Šumava na Horské Kvildě

9. května 2017 | Správa NP Šumava
Autor: Jan Dvořák, tel: 731 530 509
Před budovou Střediska environmentální výchovy (SEV) na Horské Kvildě Správa NP Šumava nechala pokácet 26 vzrostlých smrků. Možná je to na první pohled nepochopitelný krok, ale má své opodstatnění - hlavním důvodem je bezpečnost jak turistů, tak především dětí, které SEV Horská Kvilda využívají primárně.

Stromy byly v minulosti nevhodně vysázeny v těsné blízkosti budov, parkoviště, turistické stezky a komunikace. V průběhu let byly různě ořezávány, především z důvodu prostupnosti tohoto porostu. Také půdní povrch byl soustavně sešlapáván, byly tak obnažovány kořeny těchto smrků a dala se předpokládat vnitřní hniloba. U některých stromů byly zjištěny trhliny a otvory v dolních částech kmenů, nádory a nadměrné zasmolení a také prosychání korun.

Právě takový stav stromů znamenal vysoké riziko pádu a tím nepřímé ohrožení zdraví nebo života hlavně dětí, kterých do SEV Horská Kvilda přijedou tisíce za rok. Jak se potvrdilo, zdravotní stav mnohých pokácených jedinců nebyl úplně dobrý a tak hrozilo i poškození majetku jak Správy NP Šumava nebo okolních, soukromých budov (např. hotel Rankl).

Správa NP Šumava nyní prostor před budovou SEV upraví a začne s výsadbou dřevin, které budou více odpovídat jak bezpečnosti, tak i vesnickému rázu Horské Kvildy. Plocha bude zatravněna a v první fázi vysadíme necelou desítku jeřábů ptačích.
Jan Dvořák, tel: 731 530 509 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist