https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyuziti-vod-z-byvalych-dolu-posveti-memorandum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Jihomoravský kraj: Využití vod z bývalých dolů posvětí memorandum

23. března 2022 | Jihomoravský kraj
Využití bývalých jihomoravských lignitových dolů jako zásobárny vod – to je společný záměr kraje a společnosti Moravské naftové doly (MND). Krajská rada ve středu 23. března 2022 schválila jejich společné memorandum.

„Jižní Morava je jedním z nejsušších regionů v zemi. Proto hledáme další možné zdroje vody. Voda z bývalých lignitových dolů by mohla být jednou z cest,“ říká hejtman Jan Grolich.

Jak konstatuje jeho náměstek Jan Zámečník, tyto důlní vody by mohly rozšířit kapacity vodních zdrojů v době sucha. „Obce by je mohly využívat například na zavlažování hřišť, veřejné zeleně a kropení komunikací nebo pro potřeby hasičů,“ dodává náměstek hejtmana. Stejně tak by se daly využívat v oblasti životního prostředí pro nadlepšování bilance rybníků, mokřadů, biokoridorů a povrchových vodotečí. Případně pro zavlažování v oblasti zemědělské rostlinné výroby.

Memorandum kraj a MND uzavřou na dva roky (2022 – 2024), k vyhodnocení výsledků se budou jejich zástupci scházet čtyřikrát do roka.

Kraj si již v závěru minulého roku nechal vypracovat dokument, který mapuje možnosti využití důlních vod v bývalých dobývacích územích Jihomoravských lignitových dolů a v uhelné pánvi Rosicko-Oslavanska. Podle náměstka Jana Zámečníka jde o čerpání důlní či podzemní vody uvažovat u 12 bývalých hlavních dolů, 7 existujících čerpacích či pozorovacích vrtů a zhruba 30 průzkumných a těžebních sond společnosti MND určených k likvidaci. „Mezi vytipovanými pilotními projekty pro tento rok jsou například monitorovací vrty v katastru Šardic, likvidované vrty MND nebo bývalé hlavní důlní dílo v Kyjově,“ plánuje náměstek Zámečník.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist