https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyvoj-a-nove-vyzvy-ceskeho-zemedelstvi-byly-hlavnimi-tematy-konference-v-senatu-k-budoucnosti-zemedelstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Senát PČR: Vývoj a nové výzvy českého zemědělství byly hlavními tématy konference v Senátu k budoucnosti zemědělství

11. ledna 2024 | Senát PČR
V horní parlamentní komoře se dnes konala konference s názvem Budoucnost českého zemědělství. Akci uspořádal předseda Senátu Miloš Vystrčil společně s Výborem pro hospodářství, zemědělství a dopravu a za podpory ministra zemědělství Marka Výborného. Na konferenci vystoupil i předseda Podvýboru pro zemědělství Petr Štěpánek. Řečníci mluvili hlavně o dalším vývoji a nových výzvách českého zemědělství.

„Konference navazuje na říjnové jednání na půdě Senátu s ministrem zemědělství Markem Výborným a zástupci českých zemědělských organizacích. Pokračujeme tak v další diskusi o budoucnosti zemědělství v České republice. Je důležité, abychom se zaměřili nejen na současný stav, nýbrž také na budoucnost a diskusi o správné strategii dalšího rozvoje českého zemědělství, kterou budeme prosazovat i na evropské úrovni,“ uvedl ke konferenci předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Ministr zemědělství Marek Výborný k tématu řekl: „Mluvíme dnes o budoucnosti českého zemědělství, ale důležitý je i jeho současný stav. Současnost sice není bez potíží, ale má i své silné stránky, které nám dávají naději. Mezi ty patří zkušenosti našich pěstitelů a chovatelů, velmi dobrá konkurenceschopnost například v obilovinách a máku, kvalitní genetický potenciál hospodářských zvířat a také péče o dobré životní podmínky zvířat, která je u nás na vysoké úrovni. Víme také, že zemědělství se neobejde bez moderních postupů a technologií. Ještě více se musíme zaměřit na ekologické a precizní zemědělství a podstatné je samozřejmě i odborné školství, aby naše zemědělství mělo budoucnost i v mezinárodním srovnání.“

„České zemědělství čekají nové výzvy spojené s geopolitickou situací a klimatickou změnou. Konference má ambici včas se na tyto změny připravit a najít společná řešení,“ doplnil ke konferenci předseda Podvýboru pro zemědělství Petr Štěpánek. Zároveň uvedl, že prioritou pro Českou republiku je udržitelné zemědělství.

„Budoucnost českého a světového zemědělství závisí na tom, jak se vyrovná s dopady změny klimatu. Především jde o adaptaci na vyšší četnost meteorologických extrémů a změnu výrobních podmínek. Jednoznačně nejzávažnějším dopadem bude nárůst počtu a intenzity suchých epizod s přímým dopadem do zemědělské prvovýroby,“ zdůraznil profesor Zdeněk Žalud z Mendelovy univerzity v Brně.

Konferenci moderovala místopředsedkyně Podvýboru pro zemědělství Jarmila Smotlachová. Cílem konference bylo zahájit spolu s hlavními aktéry zemědělské sféry v České republice veřejnou diskusi o aktualizaci platné Strategie Ministerstva zemědělství s výhledem do roku 2030.

Mezi řečníky vystoupili zástupci zemědělských svazů i akademiků. Mluvili mimo jiné o vývoji a dopadech klimatické změny, produktivitě práce v zemědělství, o vývoji a trendech v českém zemědělství či o jeho silných a slabých stránkách. Tématem ale bylo také zemědělství v Polsku.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist