https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyzva-22-organizaci-zada-ministra-brabce-zabrante-rozpadu-tymu-oddeleni-cites
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Svoboda zvířat: Výzva 22 organizací žádá ministra Brabce: Zabraňte rozpadu týmu oddělení CITES

14. prosince 2020 | Svoboda zvířat
Autor: Anna Bernátková, tel: 737 535 344
Organizace zabývající se ochranou zvířat či životního prostředí dnes předali ministru životního prostředí společnou výzvu. V té ho žádají, aby zabránil rozpadu týmu oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES na České inspekci životního prostředí (dále jen ČIŽP) vedeného Mgr. Pavlou Říhovou. Reagují tak na zveřejněné informace o sérii kroků ředitele ČIŽP, které vyvrcholily hromadným odchodem inspektorů pro dlouhodobé neúnosné pracovní podmínky, které jim znemožňují vykonávat jejich práci.


Organizace zabývající se ochranou zvířat  či životního prostředí dnes předali ministru životního prostředí společnou výzvu. V té ho žádají, aby zabránil rozpadu týmu oddělení mezinárodní ochrany biodiverzity a CITES na České inspekci životního prostředí (dále jen ČIŽP) vedeného Mgr. Pavlou Říhovou. Reagují tak na zveřejněné informace o sérii kroků ředitele ČIŽP, které vyvrcholily hromadným odchodem inspektorů pro dlouhodobé neúnosné pracovní podmínky, které jim znemožňují vykonávat jejich práci.

Autoři výzvy na ministra Richarda Brabce apelují[1], aby “z titulu svých kompetencí neprodleně zasáhl a zabránil rozpadu stávajícího týmu oddělení CITES” a “zasadil se o vytvoření nové, samostatné organizační struktury v rámci MŽP pro tým oddělení CITES, který umožní zachování týmu ve stávajícím složení a za stávajících kompetencí, které budou do budoucna posíleny”.

Autoři výzvy poukazují na fakt, že oddělení CITES vedené Mgr. Pavlou Říhovou se podílelo na odhalení desítek pokusů o ilegální vývozy živých zvířat nebo výrobků z nich, např. operace „Trophy“ – rozkrytí ilegálního obchodu s tygřími produkty v ČR, operace „Rhino“ – černý obchod s rohy nosorožců, operace „Osseus“ – obchod se slonovinou, nosorožčími rohy a tygřími kostmi, Operace „Lora“ – ilegální obchodování s papoušky. Tým oddělení CITES se zásadní měrou podílel i na odhalení nelegálních tygřích jatek v ČR v roce 2018.

Odchodem stávajícího týmu oddělení CITES je ohroženo fungování Stálé zvláštní pracovní skupiny pro CITES, přitom jde o jedinou meziresortní skupinu zabývající se odhalováním obchodu s ohroženými druhy v ČR. Díky úspěšnému boji a vysoce erudované práci tým sklízí mezinárodní ocenění a buduje dobré jméno České republiky.

Výzvu iniciovala organizace na ochranu práv zvířat Svoboda zvířat, která nedávno úspěšně prosadila postupné ukončení drezury divokých druhů zvířat v cirkusech. V rámci kampaně Cirkusy bez zvířat opakovaně poukazovala na problém s množením kočkovitých šelem v České republice. Nedávno také upozornila na to, že Česká republika je v centru nelegálního obchodu s tygry.[2] K výzvě se celkem přidalo 22 organizací na ochranu zvířat nebo životního prostředí.

Podle autorů výzvy jde mj. o ztrátu týmu, jehož úspěšné záchyty pašovaných zvířat pomáhají eliminovat nebezpečí zavlečení mnoha nemocí a zoonóz, kterými pašovaná zvířata trpí. Tím toto oddělení přispívá k ochraně veřejného zdraví a zabránění šíření infekčních a hromadně se vyskytujících onemocnění. Tento aspekt nyní získává na důležitosti i v souvislosti s pandemií nemoci COVID-19. Dále např. uvádějí “Považujeme proto za zcela legitimní se veřejně ptát, na čí straně stojí stát, kdo z rozpadu týmu oddělení CITES bude mít prospěch a kdo ponese osobní i právní odpovědnost, nebude-li od 1. 1. 2020 v plném rozsahu naplňována role oddělení CITES.”

Více informací na www.svobodazvirat.cz 
Kontaktní osoby: Anna Bernátková, 737 535 344, anna.bernatkova@svobodazvirat.cz 

[1] Výzva ministrovi životního prostředí: zastavte rozpad klíčového týmu oddělení CITES bojujícího proti nelegálnímu obchodu se vzácnými druhy zvířat a rostlin: https://svobodazvirat.cz/vyzva-ministrovi-zivotniho-prostredi:-zastavte-rozpad-klicoveho-tymu-oddeleni-cites-bojujiciho-proti-nelegalnimu-obchodu-se-vzacnymi-druhy-zvirat-a-rostlin 

[2] Česko v centru nelegálního obchodu s tygry: https://svobodazvirat.cz/cesko-v-centru-nelegalniho-obchodu-s-tygry/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist