https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vyzva-na-zateplovani-bytovych-domu-a-novelizovany-program-vystavba-jsou-zahajeny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Výzva na zateplování bytových domů a novelizovaný program Výstavba jsou zahájeny

2. března 2020 | MMR ČR
Dnes byl zahájen příjem žádostí do programu Zateplování, který je učen na energetickou modernizaci bytových domů v České republice s výjimkou hlavního města Prahy. Poskytované úvěry jsou bezúročné. Pokračuje též příjem žádostí do dotačně-úvěrového programu Výstavba pro obce, který byl po četných jednáních se starosty a starostkami v důležitých bodech novelizován.

„Požadavky na energetické standardy jsou nekompromisní, a protože náklady na modernizaci nejsou nízké, věřím, že finanční pomoc Fondu potenciální žadatelé využijí. Vylepšili jsme také program Výstavba pro obce, který po rozhovorech se starosty a starostkami doznal významných změn. Díky jeho novelizaci bude pro obce jistě zajímavější,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

V případě programu Zateplování byly finance vyčleněny z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Program je určen pro vlastníky nebo spoluvlastníky bytových domů nebo nemovitostí, jejichž součástí je bytový dům, není ho však možné využít pro zateplování domů v Praze. Maximální výše úvěru je 90 milionů korun, nejméně si lze půjčit 500 tisíc korun. Nejdelší doba splatnosti úvěru je stanovena na 20 let. Na zateplení je možné využít i kombinaci úvěru a dotace, kterou poskytuje Ministerstvo pro místní rozvoj v rámci výzvy IROP. Podmínkou pro poskytnutí úvěru je dosažení nejméně 20% úspory spotřeby energie oproti stavu před modernizací. Žádost o úvěr je třeba podat ještě před zahájením stavebních prací.

Novelizovaný program Výstavba pro obce umožní obcím využít dotaci či úvěr i na jiné, nežli zatím definované objekty. Např. přestavbu rodinných domů na bytové domy, brownfieldy, nástavby, vestavby, přístavby. Důležitá bude také změna příjmových kritérií u sociálních bytů. Bude možné rekonstruovat i objekty, které v době podání žádosti nejsou využívány pro bydlení. Očekáváme tedy výrazný nárůst zájmu o program ze strany obcí, protože jsme vyšli vstříc téměř všem jejich argumentům, které jsme akceptovali a respektovali, protože starostové a starostky jsou ti, kdo znají nejlépe svoji potřebu a situaci.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist