https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vzdelavaci-karetni-hra-adaptopolis
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Ekocentrum Koniklec, o.p.s.: Vzdělávací karetní hra Adaptolis

13. prosince 2018 | Ekocentrum Koniklec, o.p.s.
Autor: Markéta Hrnčálová, tel: 721626536
V návaznosti na úspěšnou simulační hru Adapťáci vydalo v letošním roce Ekocentrum Koniklec, o.p.s., další vzdělávací hru – Adaptopolis.

Na rozdíl od Adapťáků se tato nová karetní strategie nepojí přímo se školní výukou, jedná se o samostatnou hru. Může si ji zahrát kdokoli ve věku od 10 let v počtu 2-4 hráčů. Cílovou skupinou jsou starší žáci, mládež, herní kluby, DDM a celé rodiny.


Součástí hry jsou nejen opatření adaptační (přizpůsobení se změně klimatu), ale také mitigační (zmírňování změny klimatu). Při hraní této karetní strategie se hráči seznamují s jednotlivými negativními projevy klimatických změn (např. vlny veder, povodeň, ledovka) a s možnostmi, jak se na tyto projevy adaptovat (zvyšovat odolnost a snižovat zranitelnost městského systému). Hráči si mohou hravou formou ověřit, jak jsou tato opatření propojena s negativními projevy klimatických změn a jak je možno se jim bránit nebo zmírňovat jejich následky. Použitá opatření jsou z oblasti zelené (vegetace) a modré (vodní prvky) infrastruktury, udržitelné energetiky a udržitelné mobility (dopravy).

Adaptopolis je možné hrát jako hru kooperační (v módu spolupráce), kdy se 2-4 hráči pokoušejí společně zvýšit úroveň adaptačních opatření na několika městských prvcích. Hráči si v každém kole volí jednu z postav (starostka, urbanista, energetik, developer, hydrolog a občan), které poskytují určitý bonus a snaží se o vylepšení rodinných domků, náměstí, nábřeží, školy a obchodního centra. V každém kole se navíc vyhodnocují události, které mohou hráčům pomoci, nebo naopak uškodit (negativní projevy klimatické změny). Jelikož i ve skutečném světě většinou o těchto událostech víme alespoň s malým předstihem, mají hráči i v naší hře možnost se během kola na událost připravit.

Kompetitivní mód (soupeření) hry je určen také pro 2-4 hráče, ale každý zde hraje sám za sebe. Hráči se snaží postupně vylepšovat svoje vlastní město a rovněž jsou nuceni vypořádávat se s událostmi. Na konci hry si spočítají body a určí vítěze. Ani v tomto módu však nelze druhému škodit, jelikož i ve skutečném světě je v našem zájmu si s adaptačními opatřeními pomáhat.
Doposud bylo rozesláno, rozdáno a prodáno přes 200 kusů hry. Hru nabízíme zdarma do herních klubů a oddílů.
Více informací o možnosti získat tuto hru včetně kontaktu na koordinátora najdete na webových stránkách Ekocentra Koniklec.
Projekt byl podpořen Ministerstvem životního prostředí a Středočeským krajem a nemusí vyjadřovat stanoviska uvedených subjektů.
Markéta Hrnčálová, tel: 721626536 tisknout poslat  twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist