https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vzdelavaci-seminar-priblizi-moznosti-ochrany-netopyru-v-budovach-a-ve-stromech-2
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká společnost pro ochranu netopýrů: Vzdělávací seminář přiblíží možnosti ochrany netopýrů v budovách a ve stromech

7. listopadu 2018 | Česká společnost pro ochranu netopýrů
Autor: Eva Cepáková, tel: 732 615 295
Ve čtvrtek 8. listopadu 2018 se v budově Magistrátu hl. města Prahy uskuteční seminář „Ochrana netopýrů a ptáků vázaných na úkryty v budovách a ve stromech“. Tato vzdělávací akce je určena pracovníkům úřadů, projektantům, správcům městské zeleně, arboristům a dalším zájemcům. Odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a České společnosti ornitologické (ČSO) zprostředkují nejnovější poznatky a praktické návody na ochranu netopýřích a ptačích úkrytů v městském prostředí.

Ve čtvrtek 8. listopadu 2018 se v budově Magistrátu hl. města Prahy uskuteční seminář „Ochrana netopýrů a ptáků vázaných na úkryty v budovách a ve stromech“. Tato vzdělávací akce je určena pracovníkům úřadů, projektantům, správcům městské zeleně, arboristům a dalším zájemcům. Odborníci z České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON) a České společnosti ornitologické (ČSO) zprostředkují nejnovější poznatky a praktické návody na ochranu netopýřích a ptačích úkrytů v městském prostředí.
Netopýři patří mezi synantropní živočichy, kteří osídlují nejrůznější úkryty v lidských sídlech včetně velkých měst – jedná se o půdní prostory budov, štěrbiny v podstřeší či na fasádě, ale také větrací otvory a spáry v panelových domech. Kromě toho se řada druhů vyskytuje v parcích, zahradách a alejích, kde obývají dutiny a praskliny ve stromech.
„Pro netopýry jsou jejich úkryty nepostradatelné, je proto velmi důležité snažit se je zachovávat. Velkou hrozbu představují v současnosti především nevhodně prováděné rekonstrukce a zateplování objektů či necitlivá údržba a kácení městské zeleně. Při těchto zásazích je ohrožována i řada druhů ptáků. Cílem semináře je proto seznámit zainteresované skupiny s aktuálními poznatky o možnostech ochrany těchto živočichů a jejich úkrytů v budovách i ve stromech,“ říká Dita Weinfurtová z ČESON.
„Účastníci se dozvědí základní informace o životním cyklu netopýrů a jimi využívaných úkrytech v městském prostředí, velká pozornost pak bude věnována především praktickým doporučením – v jakých termínech je vhodné rekonstrukce domů či údržbu zeleně provádět, jaká jsou osvědčená technická opatření, jak řešit problémy s trusem netopýrů či výskytem holubů,“ přibližuje program semináře Weinfurtová. „Přiblíženy budou rovněž informace o dotačních programech na zateplování budov (OPŽP, IROP, Nová zelená úsporám) a doporučené postupy při péči o městskou zeleň vytvářející příznivé podmínky pro ptáky,“ doplňuje Lukáš Viktora z ČSO.
Seminář je realizován v rámci projektů ČESON a ČSO podpořených Hlavním městem Prahou.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist