https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/vzhledem-k-mnozicim-se-nepresnym-vyjadrenim-uvadime-konkretni-priklady-kdo-a-na-jakou-vysi-dotace-z-programu-zivel-ma-narok
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Vzhledem k množícím se nepřesným vyjádřením uvádíme konkrétní příklady, kdo a na jakou výši dotace z programu Živel má nárok

29. června 2021 | MMR ČR
„Podporujeme, aby se lidé o sebe starali, na druhou stranu tornádo v oblasti pohromy nečekal nikdo. Buďme prosím solidární. Nemůžeme nechat na holičkách třeba důchodce, který se nepojistil, a teď nemá střechu nad hlavou. Jde ale opravdu o mimořádné opatření vlády,“ říká ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.


Pojištěné nemovitosti

Příklad 1:
Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 4 mil. Kč.
Nemovitost je pojištěna na 2 mil. Kč.
= Je možno získat vedle pojistného plnění dotaci 2 mil. Kč.


Příklad 2:
Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 5 mil. Kč.
Nemovitost je pojištěna na 3,5 mil. Kč.
= Je možno získat vedle pojistného plnění dotaci 1,5 mil. Kč.
Kdo se tedy pojistil, nebude muset v tomto případě vytáhnout z kapsy ani korunu. Oproti nepojištěnému má tak rozhodně situaci jednodušší.


Nepojištěné nemovitosti

Příklad 3:
Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 4 mil. Kč.
Nemovitost není pojištěna
= Je možno získat dotaci 2 mil. Kč a zvýhodněný úvěr na 2 mil. Kč


Příklad 4:
Náklady na znovuobnovení zničené nemovitosti dosáhnou 6 mil. Kč.
Nemovitost není pojištěna
= Je možno získat dotaci 2 mil. Kč a zvýhodněný úvěr na 3 mil. Kč
Kdo se tedy nepojistil, bude muset využít zvýhodněný úvěr, případně ze svého doplatit částku, která přesahuje 5 mil. Kč. Oproti pojištěnému má tak situaci složitější.

Další parametry:

U zvýhodněného úvěru je splatnost max. 30 let a úroková sazba 1 % s fixací po celou dobu splácení. V případě nové výstavby obdrží poškozený okamžitě zálohovou dotaci až ve výši 500 tis. Kč. Z těchto prostředků je možno hradit demolici a projektovou přípravu.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist