Tiskové oddělení MŽP "> Z Dobříše do Nikósie: Na 9. ministerské konferenci se řešil udržitelný cestovní ruch a budování infrastruktury - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/z-dobrise-do-nikosie-na-9.ministerske-konferenci-se-resil-udrzitelny-cestovni-ruch-a-budovani-infrastruktury
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Z Dobříše do Nikósie: Na 9. ministerské konferenci se řešil udržitelný cestovní ruch a budování infrastruktury

11. října 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Udržitelný cestovní ruch a používání udržitelných materiálů při budování infrastruktury byly hlavními tématy 9. ministerská konference procesu Životní prostředí pro Evropu. Ta se sešla v kyperské Nikósii se ve dnech 5. - 7. října. Setkání navazuje na historicky přelomové celoevropské jednání ministrů životního prostředí, které se uskutečnilo v Dobříši před 31 lety a od té doby funguje jako fórum k prosazování cílů mezinárodní ochrany životního prostředí v panevropském regionu.

„Jsem hrdá na to, že moje země stála u zrodu tohoto procesu i je do něj nadále aktivně zapojená. Nyní přecházíme od nástrojů, ať už jde o ovzduší, vodu, účast veřejnosti nebo dopady na životní prostředí, k tématům, která překračují hranice jednotlivých odvětví. Skutečnost, že jsme se odvážili vstoupit na neprobádané území udržitelnosti v cestovním ruchu a infrastruktuře, vnímám jako známku obnovené vitality a krok, který by mohl vyvolat větší dynamiku v tom, jak fungují některé hotely nebo stavební společnosti,“ řekla účastníkům konference ministryně Anna Hubáčková ve videozdravici.

Státy v Nikosi potvrdily zřízení společného informačního systému o životním prostředí, který umožní informované vytváření politik i lepší zpřístupnění údajů. Součástí konference bylo i hodnocení pokroku, kterého země dosáhly při slaďování svých environmentálních a hospodářských cílů a při plnění mezinárodních závazků v oblasti životního prostředí (Environmental Performance Review - EPR´s). Poprvé se zde sešli také ministři školství, kteří diskutovali budoucnost vzdělávání v oblasti udržitelného rozvoje.

Na závěr konference byla přijata ministerská deklarace, která potvrdila závazek účastníků zlepšit ochranu životního prostředí, podpořit udržitelný rozvoj a nastínit celoevropské závazky pro příští období. Rusko a Bělorusko nebyly na akci oficiálně pozvány, a proto nepřijaly deklaraci, která obsahovala dva odstavce odsuzující ruskou agresi proti Ukrajině a také zapojení Běloruska do tohoto aktu agrese.

Původní Dobříšská konference proběhla už v roce 1991, tedy v době prudkých geopolitických změn, kdy se zmenšovala propast mezi Západem a Východem. Díky ní vzniklo 30 let úzké spolupráce v oblasti životního prostředí, zejména pomáhá zvyšovat environmentální standardy zejména v zemích východní Evropy, ale také oblasti Kavkazu a Střední Asie. Mezi nejvýznamnější výsledky partnerství patří Úmluva o posuzování vlivů na životní prostředí přesahujících hranice států (Espoo úmluva) nebo Úmluva o přístupu k informacím, účasti veřejnosti na rozhodování a přístupu k právní ochraně v záležitostech životního prostředí (Aarhuská úmluva).
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist