https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/z-pencina-pristi-rok-zmizi-nelegalni-odpady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Z Pěnčína příští rok zmizí nelegální odpady

7. prosince 2016 | Liberecký kraj
Autor: Markéta Dědková, tel: 485 226 324, 739 541 624
Odpady z nelegálního skladu v Pěnčíně na Jablonecku budou příští rok odstraněny. Rada kraje na svém včerejším jednání schválila poskytnutí finanční podpory na sanaci ekologické zátěže v katastrálním území Huť a smlouvu o spolupráci mezi Libereckým krajem, městem Železný Brod, obcí Pěnčín a Josefem Pulíčkem.

„Předmětem sanace jsou kontaminované zeminy znečištěné ropnými látkami a dalšími neznámými látkami, kaly z broušení, lapolů tuků, odlučovačů olejů. Nacházejí se tady i řezné emulze a další odpady neznámého původu,“ říká Jiří Löffelmann, radní pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova. „Princip sanace spočívá v kompletním vymístění odpadů a jejich odstranění v odpovídajícím schváleném zařízení,“ pokračuje radní.

Odpady sem byly postupně navezeny od roku 1998 firmou Ekolimpia s.r.o. za účelem biodegradace. Společnost ale v roce 2003 zařízení přestala provozovat a následně zanikla. Česká inspekce životního prostředí v minulosti firmu marně vyzývala, aby odpady odstranila. Poté dokonce podala trestní oznámení pro podezření z ohrožení životního prostředí.

Od loňského roku jsou vedena jednání mezi samosprávami, jak účelně zlikvidovat neřešenou zátěž.

Město Železný Brod jako oprávněný žadatel podalo letos v srpnu žádost o finanční podporu z Národního programu životní prostředí za situace, kdy původce, kterému bylo uloženo nápravné opatření, nekoná či není schopen konat. Dotace ze SFŽP na zákonné odstranění odpadů by měla být poskytnuta ve výši 80 %. Předpokládané náklady na sanaci činí 9.450.000 Kč. SFŽP zaslal Železnému Brodu v říjnu 2016 přijetí projektového námětu a tento měsíc rozhodnutí o poskytnutí finančních prostředků.

„Předmětem spolupráce je podíl účastníků smlouvy na spolufinancování zbývajících dvaceti procent způsobilých výdajů. Předpokladem je, že Liberecký kraj poskytne Železnému Brodu dotaci ve výši čtyřiceti procent skutečných způsobilých výdajů, maximálně však částku 755.000 Kč,“ dodává radní Jiří Löffelmann s tím, že podílet se bude i obec Pěnčín, město Železný Brod a rovněž fyzická osoba Josef Pulíček.

Výše konkrétní dotace bude záviset na vysoutěžené ceně projektu.
Markéta Dědková, tel: 485 226 324, 739 541 624 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist