https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/z-vzrostleho-vanocniho-smrku-se-staly-lavicky-a-zahony-pro-domov-senioru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hl. město Praha: Z vzrostlého vánočního smrku se staly lavičky a záhony pro domov seniorů

19. května 2021 | Hl. město Praha
Hlavní město Praha je zastáncem dodržování tradic a zvyklostí, zároveň s tím ale klade důraz na ekologii, udržitelnost a péči o zeleň. Dnes proto byly slavnostně předány výrobky ze vzrostlého smrku, který sloužil jako tradiční symbol Vánoc a byl ozdobou Staroměstského náměstí v období vánočních a novoročních svátků. Žáci ze Střední odborné školy Jarov z oborů zahradník a truhlář využili smrkového dřeva k výrobě dvou zahradních laviček a čtyř mobilních záhonů. Hotové výrobky se rozhodli darovat Domovu pro seniory v Malešicích. Větve ze stromu pak posloužily jako krmivo pro zvířata v Zoo Praha.

„O využití vánočního stromu jsme mluvili s panem ředitelem Janečkem už před svátky. Návrh zužitkovat dřevo z tak vzrostlého stromu uvítal a nabídl zapojení svých žáků z oborů zahradník a truhlář, kteří dřevo zpracují do hotových výrobků. Výsledek je perfektní. Těší mě, že byl strom takto ekologicky využit a neskončil na skládce nebo ve spalovně. Byla by to velká škoda. Sami teď vidíme, jak takové materiály mohou posloužit i k dalšímu využití. Otázky ekologie jsou pro naše žáky zásadní a nadále aktuální,” uvedl radní pro oblast školství Vít Šimral.

„Ještě v době kolem Vánoc dělal stromek radost kolemjdoucím na Staroměstském náměstí, teď z něj díky šikovným studentům SOŠ Jarov vznikly konkrétní výrobky, které, věřím, že budou dlouhé roky sloužit klientům Domova pro seniory v Malešicích. Jde tak nejen o efektivní využití a přetvoření už existujícího materiálu, ale i o milý symbol propojení generací,” řekl primátor hlavního města Prahy Zdeněk Hřib.

„Tato skvělá myšlenka na využití dřeva z vánočního stromu je důkazem, že smysluplná spolupráce mezi střední školou a domovem pro seniory může fungovat. Pro žáky naší školy je důležité, když vidí, že v rámci výuky vyrábějí opravdu užitečné věci, které mají své uplatnění,” pokračoval Miloslav Janeček, ředitel Střední odborné školy Jarov.

„Vážím si spolupráce s ředitelem Střední odborné školy Jarov panem Janečkem a jsem nesmírně rád, že se výrobky z vánočního stromu dostaly právě k našim klientům. Zároveň v tom vidím příležitost pro další spolupráci mezi DS Malešice a SOŠ Jarov, ať už v rámci exkurzí klientů do botanické zahrady školy, nebo pro vzájemné mezigenerační setkávání mezi klienty a studenty,” doplnil ředitel Domova pro seniory v Malešicích Evžen Kokeš.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist