https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-pardubicko-za-dve-vodni-stavby-dve-nominace-na-ropaka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Za Pardubicko za dvě vodní stavby dvě nominace na Ropáka

25. dubna 2017 | Děti Země
Cenu může dostat ministr Dan Ťok nebo úředník krajského úřadu Josef Hejduk

Titul Ropák 2016 může za Pardubický kraj získat buď ministr dopravy Dan Ťok, a to za hlavní podíl na rozhodnutí vlády v květnu 2016 nezařadit kvůli novému kanálu lokalitu Louky u Přelouče do evropské soustavy NATURA 2000, nebo vedoucí odboru životního prostředí na krajském úřadě Josef Hejduk, který povolil škodlivý zásah do biotopů deseti chráněných druhů živočichů modernizací stupně Srnojedy.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Ministr Ťok jako zástupce rezortu dopravy má hlavní podíl na tom, že Slavíkovy ostrovy u Přelouče s biotopy dvou vzácných druhů modrásků, které mají být zničené plánovaným kanálem, nebyly zařazeny mezi evropská chráněná území. Loni se v této anketě se dvěma důvody umístil na druhém místě za Janem Mládkem, letos má se čtyřmi důvody vyšší šanci stát se Ropákem,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Josef Hejduk z krajského úřadu v Pardubicích zase získal nominaci za povolení výjimky k zásahu do biotopů deseti zvláště chráněných druhů živočichů v srpnu 2016 pro modernizaci stupně Srnojedy, kterou ovšem Ministerstvo životního prostředí v únoru 2017 zrušilo, neboť nebylo doloženo, jak a kdy bude vytvořeno vhodné a dlouhodobě udržitelné náhradní pobřeží a dále chyběl projekt náhradní výsadby nových dřevin.

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Ťoka a Hejduka mj. i generální ředitelé Povodí Vltavy a Moravy, jeden starosta, dva úředníci dvou krajských úřadů a tři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 108 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.

tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist