https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-stredocesky-kraj-muze-ziskat-ropaka-petr-kubala
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Za Středočeský kraj může získat Ropáka Petr Kubala

24. dubna 2017 | Děti Země
Důvodem je podpora výstavby protipovodňové hráze na Berounce

Titul Ropák 2016 může za Středočeský kraj získat generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala za podporu výstavby protipovodňové hráze na Berounce, která by zbytečně zničila cenné údolí řeky. Přitom plán na její výstavbu byl již od konce 80. let minulého století opakovaně zpochybňován.

Výsledky anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016 budou zveřejněny v pátek 28. dubna 2017 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje folková kapela ze Vsetína Žamboši, proběhne od 19 hodin v kavárně Mistogalerie v Brně.

„Stavba finančně velmi nákladné hráze by zbytečně negativně narušila krajinný ráz území s meandrující řekou a dále by poškodila i cenné biotopy v zátopové oblasti. Přitom za efektivnější protipovodňová opatření lze považovat realizaci dílčích opatření na zvýšení retence srážkových vod v povodích hlavních přítoků a dílčí protierozní opatření, než stavba takové hráze,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Z podobného důvodu byl na Ropáka za rok 2014 navržen již starosta Cerhenic a náměstek hejtmana Středočeského kraje Marek Semerád (ČSSD), který se v anketě umístil na 3. místě. Vlivem silnému odporu veřejnosti a řady starostů vedení Povodí Vltavy nakonec v červenci 2016 od přípravy stavby zatím ustoupilo.

Na titul Ropák 2016 kandidují kromě Kubaly mj. i generální ředitel Povodí Moravy, jeden starosta, tři úředníci tří krajských úřadů a čtyři ministři: za rezort životního prostředí je to Richard Brabec z hnutí ANO, za místní rozvoj Karla Šlechtová, za dopravu Dan Ťok a za zemědělství Marian Jurečka za KDU-ČSL. Letos tak v anketě chybějí politici z ČSSD a z ODS, kteří jsou téměř každým rokem nominováni.

V anketě o antiekologický čin Ropák (25. ročník) a v anketě o antiekologický výrok Zelená perla (22. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – generální ředitel Povodí Vltavy, s. p., Petr Kubala a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků zastupitel Zlínského kraje a senátor František Čuba ze SPO (2 výroky), senátor Zdeněk Škromach z ČSSD (2 výroky) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2), který je autorem Zelené perly za rok 2014.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 110 členů. Do ankety Ropák 2016 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2016 pak 45 výroků, ve finále jich je 18.

Odkazy na internetové stránky:

Partneři anket Ropák 2016 a Zelená perla 2016:

AusterlitzPro s. r. o., Moravská banka vín, restaurace Vegalite, EkoCentrum Brno, Ekologický institut Veronica, Nadace Veronica, Denikreferendum.cz a časopis Sedmá generace.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist