https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-upytlaceneho-rysa-v-mrazaku-pouze-pokuta-takto-ochrana-prirody-nevypada
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Za upytlačeného rysa v mrazáku pouze pokuta? Takto ochrana přírody nevypadá

17. března 2022 | Hnutí DUHA
Aktuální komentář k případu upytlačeného rysa, zabaveného celníky loni v létě u muže z Klatovska. O rozuzlení kauzy s krycím názvem „Kameňák“ před dvěma dny informoval Klatovskydenik.cz. Dle jeho informací vyvázl vyšetřovaný myslivecký předseda, u něhož loni v létě našli celníci v mrazáku mrtvého rysa a další nelegálně držené trofeje chráněných živočichů, jen s pokutou 90 tisíc korun.

Ačkoliv se při pitvě našla v těle část náboje, vyšetřování podle informací deníku neprokázalo, že by rysa zastřelil obviněný Bohumil M. a soud tak rozhodl pouze o přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy.

Zástupci programu Šelmy Hnutí DUHA však po konzultaci s právníky usuzují, že k trestnému činu pytláctví došlo a státní zastupitelství by tak mělo podat odpor proti rozhodnutí soudu. Udělená pokuta je v rozporu s jakoukoliv snahou státu i nevládních organizací o ochranu české přírody. Na podání odporu má ale státní zastupitelství jen lhůtu 8 dní, která brzy vyprší. Podrobnější informace najdete v dnešním tiskovém komentáři na webu Šelmy.cz.

Miroslav Kutal, expert na velké šelmy z Hnutí DUHA, k rozhodnutí soudu uvedl: „Případ konzultujeme s právníky a připravujeme další kroky. Státní zástupce by měl důsledně hájit zájmy ochrany přírody, které v případu zastupuje. Od člověka, který nelegálně přechovával střeleného rysa a nedokázal vysvětlit jeho původ, by se měla důsledně vymezit Českomoravská myslivecká jednota.“

Pro více informací kontaktujte Miroslava Kutala, 728 832 889, miroslav.kutal@hnutiduha.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist