https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-ustecko-mohou-byt-ropakem-mladek-tok-nebo-brezina
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Za Ústecko mohou být Ropákem Mládek, Ťok nebo Březina

20. dubna 2016 | Děti Země
Eko-hříchy: prolomení limitů a plány na stavbu parkoviště u Petrovic a jezu u Děčína

Titul Ropák 2015 může za Ústecký kraj dostat ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek za prosazení prolomení územních limitů na Bílinsku nebo ministr dopravy Daň Ťok za odpor proti zařazení údolí Labe do soustavy NATURA 2000 kvůli stavbě jezu u Děčína či podnikatel Petr Březina, který chce na vrcholku Krušných hor u Petrovic postavit obrovské parkoviště pro kamiony se zázemím.

Výsledky anket Ropák 2015 a Zelená perla 2015 budou zveřejněny v pátek 22. dubna 2016 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Večerní soirée, na kterém zahraje písničkářka ze Zlína Jitka Šuranská, proběhne od 18 hodin v kavárně Mistogalerie.

„Mezi nejzávažnější loňské antiekologické činy patří usnesení vlády o prolomení územních limitů na Bílinsku, které prosadil hlavně ministr a Ropák 2014 Jan Mládek, takže došlo k porušení polistopadové dohody o ochraně sídel a zbytků přírody v tomto kraji,“ tvrdí koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Podle Patrika je současně nepřijatelný i odpor ministra dopravy Dana Ťoka, který blokuje zařazení cenného údolí Labe do evropské soustavy NATURA 2000 s tvrzením, že jez u Děčína je pro ČR nevyhnutelnou stavbou. Přitom podle směrnice EU mají rozhodovat odborné důvody, nikoliv politické či lobbyistické.

Pert Březina zase chce na cca 9 hektarech zpevněné plochy těsně vedle ptačí oblasti postavit obří logistické centrum s parkovištěm pro 150 kamionů u Petrovic a se čtyřmi velkými halami, takže dojde k poškození krajinného rázu Krušných hor a ke škodlivému zásahu do biotopů desítek zvláště chráněných druhů organismů.

V anketě o antiekologický čin Ropák i v anketě o antiekologický výrok Zelená perla soutěží letos souběžně dvě osoby – ministr průmyslu a obchodu a Ropák 2014 Jan Mládek a ministr dopravy Dan Ťok.

V anketě Zelená perla mají nejvíce výroků senátor, zastupitel Jihočeského kraje a starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa z ODS (3 výroky) a dále bývalý prezident a Ropák 1993 Václav Klaus (2) a současný prezident a Ropák 2013 Miloš Zeman (2). Klaus už získal tři Zelené perly a Zeman za rok 2014 zatím jednu.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 112 členů. Do ankety Ropák 2015 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2015 pak 40 výroků, ve finále jich je 18.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist