https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/za-ustecko-mohou-byt-ropakem-soucasny-ministr-toman-ci-byvaly-ministr-kremlik-nebo-lobbista-a-ropak-2018-skalicky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Děti Země: Za Ústecko mohou být Ropákem současný ministr Toman či bývalý ministr Kremlík nebo lobbista a Ropák 2018 Skalický

23. června 2020 | Děti Země
Společným důvodem nominace je výstavba jezu u Děčína

Titul Ropák 2019 může za Ústecký kraj za podporu výstavby jezu u Děčína s významným škodlivým vlivem na území NATURA 2000, který nelze kompenzovat, získat ministr zemědělství Miroslav Toman či bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík nebo předseda představenstva Vodní cesty, a. s., Jan Skalický.

Výsledky anket Ropák 2019 a Zelená perla 2019 budou zveřejněny v pátek 26. června 2020 v 11 hodin na tiskové konferenci v Ekologickém institutu Veronica (Panská 9). Soirée k anketám proběhne od 19 hodin.

„Ústecký kraj, kde byl v roce 1988 poprvé objeven a nafilmován Ropák bahnomilný, latinsky Petroleus mostensis, má letos stejně jako v roce 2017 nejvíce nominací ze všech krajů. Všichni tito tři ekologičtí hříšníci se shodně snažili prosazovat stavbu jezu u Děčína,“ sdělil koordinátor ankety Miroslav Patrik z Dětí Země – Brno.

Například lobbista a Ropák 2018 Jan Skalický loni v dubnu na podporu výstavby jezu svolal do Děčína jednání politiků a zástupců státních a samosprávných orgánů jednání, kterého se zúčastnil i ministr zemědělství Miroslav Toman, který s jezem souhlasí. Ten loni navíc zpochybňoval odborné studie dvou univerzit, jež byly podkladem pro vydání stanoviska Správy Národního parku České Švýcarsko z listopadu 2018 o nemožnosti zajistit funkční kompenzační opatření na našem území. Podporu jezu loni vyjadřoval i bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík.

Na titul Ropák 2019 byli dále nominováni například ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (nestr. za ANO), ministr průmyslu a obchodu a dopravy Karel Havlíček (nestr. za ANO), hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) nebo hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO).

V anketě o antiekologický čin Ropák (28. ročník) a o antiekologický výrok Zelená perla (25. ročník) soutěží souběžně dvě osoby – poslankyně a ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (nestr. za ANO) a předseda představenstva Vodní cesty, a. s., a Ropák 2018 Asociace Jan Skalický (ODA).

V anketě Zelená perla má nejvíce výroků, tj. čtyři, předseda vlády a majitel Zelené perly 2013 Andrej Babiš a po dvou výrocích pak ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, jednatel firmy EVROPSKÁ VODNÍ DOPRAVA-SPED Lukáš Hradský a předseda představenstva Vodní cesty, a. s., a Ropák 2018 Jan Skalický.

O Ropákovi a Zelené perle rozhoduje Komise, která má 103 členů. Do ankety Ropák 2019 bylo nominováno 12 kandidátů, takže všichni postoupili ve finále, a na Zelenou perlu 2019 pak 44 výroků, ve finále jich je 18.


* * * * * * * * * * *

Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist