https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zacalo-skoleni-techniku-strojvedoucich-a-pruvodcich-na-comfortjetech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Začalo školení techniků, strojvedoucích a průvodčích na ComfortJetech

5. března 2024 | České dráhy
České dráhy ve spolupráci s výrobním konsorciem Siemens Mobility a Škoda Group tento týden zahajují školení zaměstnanců na vlacích ComfortJet.

„Aktuálně jsou k dispozici čtyři soupravy ComfortJet, které mají různé řazení podle plánovaných zkoušek a podle plnění dalších úkolů, ke kterým jsou určeny. Jeden z těchto vlaků je nyní přistaven v pražském depu pro školení našich zaměstnanců. Tento týden začínáme se školením techniků, kteří se budou o nové jednotky starat v depu. Ti už mají značné zkušenosti s údržbou railjetů a InterJetů. Na ně naváže v dalších týdnech školení pro strojvedoucí, vlakvedoucí a další provozní profese,“ říká Michal Kraus, místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro servis.

Za údržbu kolejových vozidel se školení účastní technici, kteří budou řídit údržbu a dále přímo mechanici elektronických zařízení, elektromechanici, mechanici kolejových vozidel a zámečníci. Tito zaměstnanci se věnují například údržbě klimatizačních jednotek, centrálních zdrojů energie, informační systémy, vzduchových rozvodů a brzdových systémů.

Po technicích údržby projdou školením na nových vlacích také strojvedoucí-instruktoři, strojvedoucí, vozmistři, vlakvedoucí nebo průvodčí. Každé školení má teoretickou část v učebně i praktickou přímo v soupravě. V první fázi během března se školení zúčastní zhruba stovka zaměstnanců těchto profesí především z pražských provozních pracovišť. Další stovky zaměstnanců z různých regionů Čech, Moravy a Slezska projdou školením v dalších měsících v průběhu postupného uvádění jednotek ComfortJet do zkušebního provozu.

Zaměstnanci se během školení naučí udržovat a ovládat veškerá potřebná zařízení, např. vlakové čety se seznámí s ovládáním klimatizace, dveří, osvětlení, s činností protipožárních systémů a dalších prvků, které pro svou práci na nových vlacích potřebují.

České dráhy si objednaly 20 devítivozových vlaků ComfortJet. V letošním roce se předpokládá zahájení zkušebního provozu u osmi souprav v dočasném řazení bez řídicího a restauračního vozu. K soupravám bude možné dočasně připojit z obou stran další vozy klasické stavby, například další vůz 1. třídy, restaurační vůz atp. Zkušební provoz by se měl uskutečnit na spojích Praha – Bohumín, Bohumín – Praha – Františkovy Lázně a Praha – Berlín.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist