Klára Hrdá "> Začátek nové éry: První farmářská škola v České republice slavnostně otevřela své brány - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zacatek-nove-ery-prvni-farmarska-skola-v-ceske-republice-slavnostne-otevrela-sve-brany
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Farmářská škola: Začátek nové éry: První farmářská škola v České republice slavnostně otevřela své brány

4. září 2023 | Farmářská škola
Autor: Klára Hrdá, tel: 773 474 606
Namísto do školních lavic k vidlím: 50 studentů zahájilo studium na jediné vyšší odborné škole ekologického zemědělství.

Symbolicky dne 1. září 2023 proběhlo slavnostní otevření první Farmářské školy v České republice. Přichází se zcela novým inovativním přístupem ke vzdělávání založeném zejména na praktické výuce. Je jedinou vyšší odbornou školou u nás zaměřenou výhradně na ekologické a biodynamické zemědělství. Cílené vzdělávání v této oblasti tu doposud chybělo. Do jejího historicky prvního ročníku nastoupilo celkem 50 studentů. Slavnostní zahájení jejich tříletého studia proběhlo
v prostorách Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze za účasti Miroslava Skřivánka, náměstka ministra zemědělství, Mikuláše Madarase, ředitele Výzkumného ústavu rostlinné výroby, Jana Moudrého, emeritního profesora z Jihočeské univerzity, Milana Hluchého, zakladatele Biocont Laboratory, a Jana Valešky z Asociace místních potravinových iniciativ. Nechyběl ani ambasador Farmářské školy, zpěvák Tomáš Klus.


První Farmářská škola boří stereotypy o výuce na zemědělských školách

Farmářská škola přináší do České republiky originální vzdělávací koncept, který čerpá inspiraci zejména z německého modelu výuky v oblasti ekologického zemědělství. Díky aktivnímu zapojení do fungování některé z více než 40 českých i zahraničních vzdělávacích farem získají studenti už během tříletého studia vhled do jejího provozu a vyzkouší si celé spektrum zemědělských postupů. Tato inovativní metoda umožňuje budoucím absolventům získat skutečné profesní zkušenosti již během studia. Po úspěšném absolvování programu pak budou schopni založit i vést vlastní ekologickou farmu.

Do výuky se zapojí řada českých i zahraničních významných osobností, které se zasloužily o rozvoj ekologického zemědělství. Studenti se tak budou učit přímo od špiček v daném oboru.

„Ze zapálených nadšenců do ekologického způsobu hospodaření chceme postupně vychovat profesionály, kteří budou schopni v tomto odvětví najít uplatnění a spolupodílet se na jeho zachování i dalším rozvoji. Chceme podporovat mladé zemědělce, aby posléze zakládali své vlastní farmy a přispívali tak k obnově zdravého hospodaření, zdravé krajiny i života na venkově,“ říká Jiří Prachař, ředitel Farmářské školy.

Dlouhodobým podporovatelem myšlenky Farmářské školy a rozvoje ekologického zemědělství je i ambasador školy, zpěvák Tomáš Klus. „Farmářskou školu podporuji proto, že si uvědomuji potřebu rovnovážného a vědomého způsobu života. Nesmírně si vážím každého, kdo se rozhodne farmařit ohleduplně k zemi, která včil nepotřebuje nic tolik, jako ohleduplnost. Pakliže se chceme mít dobře, musíme se tak začít chovat – k půdě, k sobě i druhům; živočišným i rostlinným. A to, mám pocit, Farmářská škola dokonale reprezentuje,“ říká zpěvák Tomáš Klus, ambasador Farmářské školy.


Jak farmářská škola vznikla?

Myšlenka založení Farmářské školy v České republice v tomto pojetí vzešla z inspirace v zahraničí, zejména v Německu. Na vzniku Farmářské školy se podílela Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI) ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby (VÚVR) v Praze. Díky této spolupráci získala Farmářská škola jak prostory pro výuku, tak i odborné pedagogy. "Jedním z našich cílů je vzdělávání a předávání aktuálních poznatků do praxe. Spolupráce s Farmářskou školou je pro obojí ideální. Rádi jsme pro její potřeby poskytli zázemí, studenty budou učit naši odborníci. Věříme, že i díky tomu bude zájem o tento typ školy i ekologické zemědělství stoupat," přibližuje Mikuláš Madaras, ředitel Výzkumného ústavu rostlinné výroby.


Aktuální situace v České republice

Pokud jde o celkovou rozlohu půdy využívané pro ekologické zemědělství, přibližuje se Česká republika standardům západoevropských zemí. V současné době zaujímá tato forma zemědělství zhruba 15 % celkové výměry a tento trend má tendenci stoupat. Nicméně Agrární komora zároveň upozorňuje na dlouhodobý nedostatek farmářů a sezónních pracovníků v tomto odvětví. Dostupná výuka ekologického zemědělství probíhá zejména na vysokých školách, nicméně je založená zejména na teorii a neposkytuje dostatečnou praktickou přípravu studentů pro jejich budoucí uplatnění.

„Vnímáme, že zájem o vzdělání v oblasti ekologického a biodynamického zemědělství u nás postupně roste. Přihlášku ke studiu na Farmářské škole letos podalo celkem 60 zájemců. Výběrovým řízením jich nakonec prošlo 50. Z toho 34 žen a 16 mužů, převážně starších 26 let. Většina přijatých studentů už se zemědělstvím větší či menší zkušenosti má. Zároveň jim nechybí jak zápal "dělat věci jinak a lépe", tak ani touha učit se a objevovat svou vlastní cestu v ekologickém farmaření,“ dodává Jiří Prachař.


Farmářská škola představuje nový pohled na vzdělávání v zemědělství

Výuka na Farmářské škole vychází z konceptu dostupného například v Německu, Švýcarsku, Anglii či Francii. Tento typ vzdělávání u nás ale doposud chyběl. Zájemci tak museli za studiem dojíždět do zahraničí. Nyní i díky mezinárodní česko-německé spolupráci přichází tento koncept i do České republiky. Představuje zásadní změnu v přístupu k výuce v zemědělství, kdy je 80 % výuky věnováno právě praxi. Díky tomu mají studenti vetší prostor se s ekologickým hospodařením seznámit do hloubky a osvojit si řadu technik a postupů.

„Na mém předchozím studiu na vysoké škole mi vadilo, že bylo zaměřené zejména na teorii, proto jsem z něj po třech letech odešla zklamaná. Pak jsem náhodou narazila na nabídku Farmářské školy. Zaujala mě právě tím, že byla založená hodně na praxi a současně přinášela možnost naučit se pěstovat rostliny či chovat zvířata v souladu s přírodou. To mi totiž dává velký smysl. Je skvělé, že jsem si k praxi mohla vybrat farmu blízkou tomu, co bych v budoucnu chtěla sama dělat. Vítám i možnost zapojit se hned od začátku do jejího fungování,“ vysvětluje jedna z nastupujících studentek Leontina Křikavová.


Více o Farmářské škole a jejích aktivitách se dozvíte na jejích webových stránkách https://farmarskaskola.cz/
a na sociálních sítích:
Facebook: https://www.facebook.com/farmarskaskola
Instagram: https://www.instagram.com/farmarskaskola/
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/farm%C3%A1%C5%99sk%C3%A1-%C5%A1kola/
Youtube AMPI (playlist Farmářské školy): https://www.youtube.com/watch?v=eIRVBpwiF8Q&list=PLeri2TtW0ykZgEu5T8SZ6_NjPZC9uz6-0
Klára Hrdá, tel: 773 474 606
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist