Přemysl Tájek "> Začátek školního roku s netopýry - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zacatek-skolniho-roku-s-netopyry
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les: Začátek školního roku s netopýry

23. srpna 2022 | AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les
Autor: Přemysl Tájek , tel: 602 793 922
První zářijový víkend pořádá AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les hned dvě netopýří noci. Lidé v Karlovarském kraji tak mají možnost setkat se naživo s netopýry buď v pátek 2. 9. u dolu Jeroným, nebo v sobotu 3. 9. v Kynšperku, kde je připraven i bohatý program. Jak si s dětmi zpestřit záčátek nového školního roku? Nejlépe v přírodě s tajemnými nočními tvory, jež se na konci léta slétají při tzv. swarmingu neboli „rojení“ a my je tak můžeme nejsnáze pozorovat.
„Pokud vás netopýři fascinují nebo jste třeba jen zvědaví, máte na netopýří noci skvělou příležitost, jak se o nich něco dozvědět a prohlédnout si je pěkně zblízka. Tito jedineční živočichové ukrývající se přes den na různých nenápadných místech, se stanou nápadnými náhle večer, když vyletují ven lovit,” zve na netopýří noci hlavní pořadatel Přemysl Tájek z AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les.
V pátek 2. 9. od 20:00 se koná první netopýří noc u dolu Jeroným. Akce je součástí pravidelného monitoringu početnosti zdejších populací netopýrů, protože tento středověký důl patří k významným netopýřím zimovištím v Karlovarském kraji. “Před samotným odchytem do sítí, jež začíná až po setmění, je pro návštěvníky akce připravena přednáška a malá výstava o životě netopýrů. Teprve později v noci lze očekávat ukázky a kroužkování živých netopýrů zdejší lokality. Akce je tedy méně vhodná pro malé děti, ale spíše pro starší a dospělé s větší výdrží do noci,” vysvětluje Přemysl Tájek. „Dorazit k dolu Jeroným však můžete už dříve během dne. Při komentované prohlídce můžete navštívit podzemí jedinečného středověkého důlního díla, kde netopýři spí,” doplňuje Michael Rund, ředitel Muzea Sokolov, jež je zde tradičně spolupořadatelem této akce. Dále ovšem připomíná: „Prohlídky s průvodcem pořádáme po 10 osobách maximálně do 17:30, pak již musíme netopýrům nechat klid, aby se jim chtělo ze štoly vyletět.” Důl Jeroným leží nedaleko silnice mezi Krásnem a Podstráním na Sokolovsku. Přímo u něj lze parkovat na parkovišti. V případě příznivého počasí na odchyt bude monitoring probíhat do brzkých ranních hodin. Sebou je vhodná příruční svítilna a teplé oblečení.
Naopak pestrý netopýří program pro dospělé i pro menší děti je připraven v sobotu 3. 9. od 19:00 v Kynšperku nad Ohří v pivovaru a okolí řeky Ohře. “Jsme rádi, že se nám podařilo spojit síly a mohli jsme tak společně rozšířit nabídku programu sobotní netopýří noci. Dobré zázemí pro akci nám poskytne Kynšperský pivovar,” říká Eva Řezníčková, předsedkyně místní základní organizace Českého svazu ochránců přírody Kynšpersko, která akci spolupořádá. Program přibližuje Jana Rolková, jedna z organizátorek z AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les: “Od 19 hodiny jsou pro děti připraveny netopýří hry a soutěže o netopýří ceny, dospělí mohou zatím shlédnout film o netopýrech s unikátními záběry z jejich života, prohlédnout si několik výstav o netopýrech, kouknout na ukázku netopýřích budek nebo si koupit výrobek s netopýří tématikou. Při přednášce plné atraktivních snímků zachycujících neobyčejný život netopýrů si ukážeme jejich význam pro nás, jejich lidské sousedy. Po soumraku se krátce projdeme kolem řeky se speciálním ultrazvukovým detektorem, jež nám umožní nahlédnout do světa neslyšitelných netopýřích signálů.“ „Nicméně největším lákadlem jsou bezpochyby živí netopýři. Budou k vidění i letos. Zhruba po 21 hodině už očekáváme ukázky prvních odchycených netopýrů ze sítí přímo od řeky. Netopýří zde nad vodou a jejím okolí loví,” potvrzuje Přemysl Tájek. „Parkovat lze na parkovišti před pivovarem. Rozhodně si nezapomeňte vzít sebou baterku a teplé oblečení,” doplňuje Eva Řezníčková.

Během Mezinárodních nocí pro netopýry se mají možnost potkat lidé a netopýři tváří v tvář. Navštěvujete rádi hrady, zámky a další památky? Víte, že řada těchto lokalit poskytuje úkryty chráněným netopýrům? Netopýři obývají prostorné půdy a sklepy hradů, zámků a kostelů, ale i starých domů. Štěrbinové druhy netopýrů lze nalézt za dřevěným obložením chat a dutinách stromů, avšak objevili také výhody bydlení ve sparách panelových domů. Třeba je vaším nejbližším sousedem právě netopýr a ani o tom nevíte. “Mnoho druhů netopýrů dnes využívá úkryty v lidských stavbách či ve stromech v parcích a zahradách. Lidé tak s netopýry žijí pod jednou střechou a někdy mají z jejich přítomnosti zbytečné obavy. Netopýří noci jsou dobrou příležitostí, jak široké veřejnosti přiblížit vlastnosti těchto zajímavých živočichů a zároveň ukázat, že soužití s netopýry zdaleka nemusí představovat problém,“ říká Daniel Horáček z České společnosti pro ochranu netopýrů, jenž je hlavním koordinátorem akce v ČR. Mezinárodní noc pro netopýry probíhá pod záštitou Dohody o ochraně populací evropských netopýrů (EUROBATS), a to již od roku 1997.
Na přátelské setkání s netopýry vás srdečně zvou pořadatelé akce AOPK ČR, RP Správa CHKO Slavkovský les, Český svaz ochránců přírody (ČSOP) a Muzeum Sokolov, pod záštitou České společnosti pro ochranu netopýrů (ČESON).

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist