https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachrana-vzacneho-motyla-housenky-hnedaska-osikoveho-vypusteny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR a AOPK ČR: Záchrana vzácného motýla: housenky hnědáska osikového vypuštěny

23. dubna 2019 | MŽP ČR a AOPK ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Ministr životního prostředí Richard Brabec dnes vypustil v národní přírodní rezervaci Libický luh [1] do přírody zhruba sto housenek kriticky ohroženého hnědáska osikového. Ty by se zde měly zakuklit a vytvořit základ nové populace. Celá akce je součástí speciálního záchranného programu, který pro tohoto motýla připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Ten by měl zajistit, aby motýl, který u nás nyní přežívá na jediném místě, nezmizel z naší krajiny definitivně.

„Zaměřujeme se především na úpravu hospodaření v Dománovickém lese [2] na Kolínsku, kde doposud žije zhruba 500 těchto vzácných motýlů. Vyhovuje jim prosvětlený les s jasany, jehož listy se živí housenky hnědáska. Hnědásci potřebují dostatek světla, nikoli hustý, zastíněný les, ale na druhou stranu nesnášejí extrémy velkých holin a pasek. Součástí záchranného programu je i umělý odchov housenek a jejich vypouštění na další vhodná místa v Polabí. Jedním z nich je právě národní přírodní rezervace Libický luh, kde se hnědásek ještě v devadesátých letech minulého století vyskytoval. Na této lokalitě nám vyšel vstříc její vlastník, Lesy České republiky, a proto jsme mohli například vyřezáním náletových dřevin obnovit podmínky pro výskyt hnědáska,“ vysvětluje Václav John z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, koordinátor záchranného programu.

Hnědásek osikový ve světlých nížinných lesích dříve běžně žil v oblasti Polabí, jižní a střední Moravy. S hospodařením, které je primárně zaměřeno na produkci z vysokého lesa (nikoli z lesa středního či nízkého, kde je dřevo určeno na běžné topení v domácích kamnech) ale z krajiny téměř úplně vymizel. Ačkoli lesy pokrývají větší plochu než začátkem minulého století, vyskytuje se v nich méně rostlinných a živočišných druhů.

„Hnědásek osikový není jediným z našich kriticky ohrožených druhů denních motýlů. Za posledních 60 let jich vyhynulo 19, polovina zbylých 142 druhů je ohrožená [3]. Současná podoba krajiny už motýlům nevyhovuje a i druhy, které dosud nejsou ohrožené, se stávajími vzácnými. Záchranný program ale nepomůže jen hnědáskovi. Díky tomu, že se les prosvětlí, by se měly vrátit další druhy rostlin i živočichů typických pro světlé nížinné lesy,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Úbytek hmyzu je jedním z největších problémů ochrany přírody. Hmyz mizí především kvůli způsobu hospodaření v krajině. Na vybraných místech proto podporujeme sečení a pastvu či speciální opatření v lesích, pro vybrané druhy pak v krajních případech připravujeme záchranné programy. Pro komplexní změnu je ale potřeba především citlivější přístup zemědělců k obhospodařování naší krajiny,“ vysvětluje Richard Brabec, ministr životního prostředí.

AOPK ČR realizuje pro vzácné druhy živočichů a rostlin už celkem 10 programů či plánů péče. Hmyzu pomáhají i speciální projekty – například ty z programu LIFE v Českém středohoří a Bílých Karpatech. Více na www.zachranneprogramy.cz.


Poznámky:
[1] www.ochranaprirody.cz.
[2] Dománovický les je posledním místem u nás, kde se hnědásek osikový vyskytuje. Leží u obce Dománovice, severovýchodně od Kolína. Území je přírodní rezervací a evropsky významou lokalitou soustavy Natura 2000.
[3] Příroda a krajina ČR, Zpráva o stavu 2009, vydala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

Kontakt pro média:
Karolína Šůlová, Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, Tel: +420724102406, E-mail: karolina.sulova@nature.cz
Petra Roubíčková, tisková mluvčí MŽP, Tel: +739 242 382, E-mail: petra.roubickova@mzp.cz
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382 tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist