Tiskové oddělení MŽP "> Zachraňme slony a dalších na 600 ohrožených druhů. Začala mezinárodní konference o CITES - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachranme-slony-a-dalsich-na-600-ohrozenych-druhu.zacala-mezinarodni-konference-o-cites
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Zachraňme slony a dalších na 600 ohrožených druhů. Začala mezinárodní konference o CITES

16. listopadu 2022 | MŽP ČR
Autor: Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534
V Panamě začalo 19. zasedání konference smluvních stran Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). Na konferenci se zastoupením 160 států světa se bude rozhodovat o zavedení či změně regulace obchodu týkajícího se až 600 druhů zvířat a rostlin. České předsednictví EU má šanci prosadit zásadní návrhy ochrany fauny a flory na naší planetě.

„Nelegální obchod s ohroženými druhy patří spolu s nelegálním obchodem s drogami, zbraněmi a lidmi mezi globálně nejvýznamnější oblasti kriminality a představuje významné riziko pro přežití některých vzácných druhů ve volné přírodě,“připomíná Ladislav Miko, poradce ministra životního prostředí a vládní zmocněnec pro vyjednávání v oblasti biodiverzity.

Již po devatenácté se schází více než 2500 delegátů ze 160 států světa, aby jednali o regulaci mezinárodního obchodu s volně žijícími druhy zvířat a planě rostoucích rostlinám. Úmluva chrání různou intenzitou téměř 39 tisíc druhů. Na konferenci se bude rozhodovat o zavedení či zpřísnění regulace obchodu, na stole jsou ale i návrhy na snížení ochrany vybraných druhů, pokud jejich ochrana vedla k obnově jejich populací.

Jedním z nejdůležitějších úkolů české delegace, která zde zastupuje Evropskou unii, je udržení vysoké úrovně ochrany slonů. Cílem EU je zabránit legalizaci obchodu se slonovinou, což by vedlo k opětovnému nárůstu pytláctví. Obdobně bude ČR vystupovat proti zmírnění regulace obchodu s rohy nosorožců, a to jak proti možnosti jejich prodeje, tak proti rozvolnění pravidel pro trofejní lov v Namibii.

Další prioritou EU je posílit ochranu druhů, které mají odbytiště v Evropské unii. Jedná se například o návrhy na zařazení několika desítek druhů obojživelníků a plazů do příloh CITES, z nichž je českým chovatelům známý třeba pačolek laoský, listovnice přízračná nebo agama kočinčinská. Tyto druhy EU navrhuje zařadit do přílohy II k CITES, což znamená, že mezinárodní obchod s těmito druhy může nadále pokračovat, ale za přísně stanovených podmínek. Díky tomu nebudou ohroženy populace těchto druhů.

Vyšší ochrany by se měly dočkat i některé druhy žraloků, sumýšů – „mořských okurek“ nebo tropických dřevin, jejichž dřevo se využívá k výrobě nábytku nebo smyčců, prodávaných rovněž ve státech Evropské unie.
Konference v Panamě může pozitivně přispět i k tvorbě nového Globálního rámce pro ochranu biodiverzity (přírodní rozmanitosti) do roku 2030, který se bude projednávat na konferenci o biodiverzitě (COP15) v Montrealu. České předsednictví EU se bude už v Panamě snažit vyjednávat takovou podobu rámce maximálně prospěšnou pro světovou biodiverzitu.
Tiskové oddělení MŽP, tel: 267 122 835, 267 122 534

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist