Barbara Tesařová "> Záchranná stanice Archa opět hlásí nové rekordy. V loňském roce její pracovníci uskutečnili nejvíce výjezdů a přijali, ošetřili i vypustili zpět do volné přírody zatím největší počet zvířat ve své historii - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zachranna-stanice-archa-opet-hlasi-nove-rekordy.v-lonskem-roce-jeji-pracovnici-uskutecnili-nejvice-vyjezdu-a-prijali
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zoo Liberec: Záchranná stanice Archa opět hlásí nové rekordy. V loňském roce její pracovníci uskutečnili nejvíce výjezdů a přijali, ošetřili i vypustili zpět do volné přírody zatím největší počet zvířat ve své historii

15. ledna 2024 | Zoo Liberec
Autor: Barbara Tesařová, tel: 778 717 788
Rok 2023 se zapíše do historie Záchranné stanice pro volně žijící handicapované živočichy při Zoo Liberec – Archa jako jeden z těch náročnějších. Její pracovníci ošetřili celkem 3033 zvířecích jedinců, což je více než dvojnásobek jejich dlouhodobého průměru. Rekordní množství bylo také výjezdů k odchytům, kterých uskutečnili 539. Zpět do volné přírody se podařilo navrátit celkem 69 % přijatých zvířat.

Do rekordně vysokých čísel se vyšplhal počet zvířat přijatých v loňském roce do Záchranné stanice Archa v Liberci. Každoročně se počty ošetřených jedinců pohybují okolo 1500, za rok 2023 jich však stanicí prošlo celkem 3033. Toto dvojnásobné navýšení počtu bylo způsobeno zejména zásahy u mimořádně početných kolonií invazních netopýrů hvízdavých. „Koncem léta jsme na dvanácti různých lokalitách v Libereckém kraji odchytili celkem 1523 netopýrů. Nejvíce jich bylo nalezeno v panelovém domě v Jablonci nad Nisou, kde jsme v jediném pokoji nalezli 499 kusů,“ říká Ivana Hancvenclová, vedoucí stanice. Další velký záchyt netopýrů proběhl také jako již tradičně v Krajské nemocnici Liberec, kde hledalo úkryt 449 těchto hmyzožravých letounů.

Neobvykle vysoký počet jedinců v nouzi ale pracovníci Archy zaznamenali například u ježků, kterých přijali 146, nebo ptáků rorýsů obecných. Rorýsi byli nejčastějšími pacienty stanice na konci měsíce července, kdy venkovní teploty v Česku často přesahovaly 30 stupňů Celsia. „Rorýsi totiž často hnízdí v mezerách pod střechami a při vysokých teplotách se plechy na střechách natolik rozpálí, že mladí rorýsi – přestože ještě nejsou letuschopní – vyskočí ven a dopadnou na zem. K nám do péče tak dostalo 71 jedinců tohoto druhu,“ vysvětluje Hancvenclová.

Dalšími zvířecími pacienty byli například i tři labutí sourozenci, kteří utrpěli vážná zranění po kousnutí neznámou šelmou. „Měli kousné rány a stržené velké plochy kůže na různých místech těla. Denní ošetřování naštěstí snášeli velmi dobře a rány se po měsíci zhojily natolik dobře, že labutě mohly být vráceny zpět do přírody,“ přibližuje případ vedoucí stanice. Vyléčena byla také dospělá labutí samici, kterou neznámý pachatel postřelil na Markvartickém rybníce v Jablonném v Podještědí.

Dalším zajímavých případem byla záchrana mláděte lišky, které zapadlo do meliorační skruže na louce pod vrchem Javorník. „Skruž byla bez jakéhokoliv zabezpečení, navíc skrytá v křoví a v úrovni s terénem. Další podobně nebezpečné skruže jsme našli v okolí. Spolu s liščetem leželo v této pasti též uhynulé srnče. Situaci jsme zdokumentovali a předali podnět na Magistrát města Liberec, který přiměl majitele pozemku skruže zabezpečit,“ doplňuje Hancvenclová.

Asi nejexotičtějším druhem, kterému v Arše v loňském roce pomohli přežít, byl dle Ivany Hancvenclové leguán zelený. „Dostali jsme telefonát, že nějaká exotická ještěrka okusuje třešně na zahradě jednoho rodinného domu v Horním Hanychově. Odchyt nebyl úplně jednoduchý, protože leguán šplhal na nejvzdálenější tenké větve mimo umístěnou odchytovou síť. Nakonec se nám ho podařilo ulovit a dočasně jsme ho ubytovali u nás v Arše. Majitel se o leguána později přihlásil a byl značně překvapený, že zvíře přežilo v dobré kondici několik týdnů na útěku. V tu dobu se totiž noční teploty pohybovaly dlouhodobě kolem 5oC, takže už nedoufal, že by se jeho mazlíček mohl najít živý,“ popisuje další případ s dobrým koncem vedoucí stanice.

Za celý rok pracovníci záchranné stanice uskutečnili 539 výjezdů k odchytům zvířat v nouzi a z přijatých 3033 jedinců se jim podařilo vypustit zpět do volné přírody 69 %.

Kontakt pro média
Ing. Ivana Hancvenclová, vedoucí záchranné stanice pro volně žijící handicapované živočichy, Centrum pro zvířata v nouzi při Zoo Liberec – ARCHA, Tel.: 728040610, e-mail: hancvenclova@zooliberec.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist