https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zaci-prazskych-skol-navstivi-i-letos-provozy-na-zpracovani-odpadu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Magistrát hl. m. Prahy: Žáci pražských škol navštíví i letos provozy na zpracování odpadů

16. září 2010 | Magistrát hl. m. Prahy
Hlavní město Praha podpoří i v letošním školním roce environmentální vzdělávání na základních a středních stupních škol a nabídne jim možnost navštívit provozy na zpracování odpadu i v průběhu školního roku 2010/2011. Projekt je připravován již potřetí ve spolupráci se společností EKO-KOM, která se zabývá problematikou odpadů. Cílem exkurzí je zprostředkovat žákům důležité informace o zpracování a následném opětovném využití odpadů a umožnit jim tyto procesy zhlédnout v praxi.

„Za jednu z nejdůležitějších složek tohoto projektu považuji naši úzkou spolupráci se školami. Děti v předškolním a školním věku jsou přístupné aktivní komunikaci o správném nakládání s odpady. Zaměření na ty nejmladší nám dává možnost vychovat generaci ohleduplnější k životnímu prostředí,“ řekl radní hlavního města Prahy pro oblast životního prostředí Vladislav Mareček.

V předchozích letech školy možnost navštívit zdarma některé provozovny na zpracování odpadů více než uvítaly. V prvním roce se exkurzí zúčastnilo přes 8 tisíc žáků z 80 pražských základních škol. Ve druhém roce navštívilo jednotlivé provozy 7230 žáků ze 70 pražských základních škol, přičemž si v obou letech mohli zájemci vybrat z nabídky 15 různých provozoven, ať už na území hl. m. Prahy nebo v jejím blízkém okolí. Byly mezi nimi například skládka, zařízení na energetické zpracování odpadů, sběrný dvůr, papírna, sklárna, firma recyklující vytříděné plasty, atd. V nabídce se objevilo také Muzeum pražského vodárenství, Ekotechnické muzeum a funkční čistírna odpadních vod, kde se děti mohly navíc seznámit s cestami pražské vody.

V letošním nabídkovém katalogu lze také najít řadu možností, jak v praxi vhodně demonstrovat probírané učivo týkající se moderního nakládání s odpady se zaměřením na recyklaci nebo jiné využití. Nabídka zahrnuje nejen exkurze do čistíren odpadních vod, na skládky odpadů a sběrné dvory, ale především přímo do provozů, v nichž se odpady zpracovávají, tedy do papíren, skláren, na recyklační linky plastů a také do bioplynové stanice.

Většina exkurzí je bezplatná, pouze několik provozů je zpoplatněno nižším vstupným, které je však kompenzováno malým dárkem, který děti při návštěvě obdrží. Pro návštěvy mimopražských provozů bude zajištěna zdarma autobusová doprava.

„Novinkou v letošní nabídce je rozšíření programu také na střední školy a v neposlední řadě také spolupráce dvou organizací zaměřených na ekologickou výchovu - OS Ekodomov a ČSOP Koniklec - na realizaci projektu, čímž se nám podařilo připravit pro žáky bohatší nabídku provozů a výrazné zkvalitnění služeb,“ dodal radní Vladislav Mareček.


Tiskovou zprávu naleznete v rubrice Tiskový servis na
http://magistrat.praha-mesto.cz


Jiří Wolf
Tiskový mluvčí Magistrátu hl. m. Prahy
Tel.: 737 208 979, 236 002 348
Fax: 236 007 092
E-mail: jiri.wolf@cityofprague.cz
Magistrát hl. města Prahy, Mariánské nám. 2/2, 110 01 Praha 1
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist