Aleš Miklík "> Začíná 24. ročník Týdnů pro krajinu, dobrovolníci pomohou zemědělské krajině a poškozeným lesům - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zacina-24.rocnik-tydnu-pro-krajinu-dobrovolnici-pomohou-zemedelske-krajine-a-poskozenym-lesum
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Začíná 24. ročník Týdnů pro krajinu, dobrovolníci pomohou zemědělské krajině a poškozeným lesům

24. června 2021 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Oblíbené letní dobrovolnické akce, organizované Hnutím DUHA, umožní účastníkům a účastnicím zapojit se vlastníma rukama do obnovy naší krajiny. Letos je pro zájemce během letních prázdnin připraveno celkem osm turnusů napříč Českou republikou [1]. Doposud se dobrovolnických akcí zúčastnilo 2 246 lidí, kteří mj. vysázeli 214 353 stromů, zbudovali 625 hrází v rašeliništích a pokosili 47 hektarů květnatých luk.

Česká krajina v současnosti čelí výrazným problémům - nejen nevhodnému způsobu zalesňování lesních holin, ale i rychlému poklesu pestrosti života v zemědělské krajině. Proto Hnutí DUHA po 23 ročnících Týdnů pro les rozšířilo okruh práce i o pomoc se zemědělstvím. Věnovat se mu budou dobrovolníci celou polovinu léta.

V Kaleticích se dobrovolníci dosud věnovali obnově lesa na věkově i druhově pestrý. Letos tam ale pomůžou i s rozjezdem ekologického zemědělství. V Kutinách na Tišnovsku pomohou k tomu, aby nezarůstala přírodní památka Pláně a byla tak i nadále domovem pro vzácné druhy pavouků. Zaměříme se ale i na první kroky v převodu smrkového lesa na pařezinu. Na Kapli u Prostějova pomůžeme s obnovou remízu uprostřed polí i přírodních tůní. Dobrovolnice a dobrovolníci se zaměří na cenné květnaté louky i v Bílých Karpatech. Všechny tyto akce tak podporovatelům kampaně Zasaďme se [2] ukáží, jak účinně chránit cenná místa v zemědělské krajině.

Ve spolupráci s Lesy ČR ve Městě Albrechtice [3] a poté ve spolupráci s CHKO Jeseníky ve Vrbně pod Pradědem se dobrovolníci Hnutí DUHA zaměří na zadržení vody v lese. Tomu bude tradičně věnovaný týden v srdci Národního parku Šumava při obnově vzácných rašelinišť. Na opačném konci republiky, na Osoblažsku, se bude uprostřed lesů opravovat romantický areál zapomenutého kostela v Pelhřimovech.

Týdny pro krajinu tak podpoří kampaň Zachraňme lesy [4], která nyní spojuje více než 80 000 lidí v apelu na poslance a poslankyně, aby do právě projednávaných změn zákona o myslivosti [5] zahrnuli odvození výše lovu od míry poškození ekosystémů způsobeného spárkatou zvěří, menším vlastníkům pozemků umožnili účinně zasáhnout do mysliveckého hospodaření a ze seznamu myslivci obhospodařované zvěře vyškrtli ohrožené a chráněné druhy zvířat.

Sára Hájková, koordinátorka dobrovolníků a dobrovolnic Týdnů pro krajinu, říká:

„Každoroční velký zájem o Týdny pro krajinu svědčí o jejich oblibě mezi účastnicemi a účastníky. Kromě práce v terénu se mohou těšit také na celodenní exkurzi s odborným zoologickým a botanickým výkladem či na večerní přednášky a diskuze zaměřené na danou problematiku. Na Týdnu pro krajinu v Kapli a Kutinách ještě zbývá posledních pár volných míst, tak se neváhejte přihlásit! ”

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA a vedoucí dobrovolnických týdnů na Tišnovsku a Prostějovsku, dodává:

„Rychlý úbytek pestrosti života v otevřené krajině polí a luk nás doslova vyhnal z lesů. Spolu s dobrovolnicemi a dobrovolníky tak budeme letos čtyři týdny pomáhat znovu vytvořit prostor pro přírodu při kosení luk, při rozjezdu ekologického zemědělství nebo při obnově mokřadů.”

Kontakty:

Sára Hájková, koordinátorka dobrovolnic a dobrovolníků Týdnů pro krajinu Hnutí DUHA, 728 243 715, sara.hajkova@hnutiduha.cz

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, 607 185 686, jan.skalik@hnutiduha.cz

Aleš Miklík, tiskový mluvčí Hnutí DUHA, 604 131 131, ales.miklik@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Termíny Týdnů pro krajinu:

3.7.-10.7. Kaletice, Strakonicko

10.7.-17.7. Město Albrechtice, Moravskoslezský kraj

17.7.-24.7. Vrbno pod Pradědem, Moravskoslezský kraj

24.7.-31.7. Kutiny, Tišnovsko

7.8.-14.8. Národní park Šumava

8.8.-15.8. Osoblažsko

14.8.-21.8. Kaple, Prostějovsko

21.8.-28.8. Radějov, Bílé Karpaty

Podrobnosti zde: https://tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/cs

[2] http://zasadmese.hnutiduha.cz

[3] Fotogalerie z loňského ročníku dobrovolnického týdne ve Městě Albrechtice: https://drive.google.com/drive/u/0/folders/16LzV79gcJhNZKBGph7pK0Yi82KjTDxrN

[4] Více informací o výzvě Zachraňme lesy: www.zachranmelesy.cz

[5] Společný požadavek Hnutí DUHA a dalších osmi významných vlastnických a ochranářských organizací na změny v zákoně o myslivosti: https://www.zachranmelesy.cz/cs/clanky/tiskove-zpravy/obrovske-skody-zpusobene-premnozenou-zveri-vyresi-jen-novy-zakon-o-myslivosti

Tento projekt je financován Státním fondem životního prostředí České republiky na základě rozhodnutí ministra životního prostředí.

Týdny pro Krajinu jsou dále realizovány díky podpoře britské nadace EOCA a neziskové organizace Na mysli.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist