https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zacina-cyklisticka-sezona-ceske-drahy-oteviraji-v-karlovarskem-kraji-pujcovny-a-nabidnou-cyklovlaky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

České dráhy: Začíná cyklistická sezóna, České dráhy otevírají v Karlovarském kraji půjčovny a nabídnou cyklovlaky

31. března 2017 | České dráhy
Začátek turistické sezóny je v Karlovarském kraji už sedmým rokem spojený s otevřením půjčoven kol Českých drah. Půjčovny ČD budou otevřené od 1. dubna až do 31. října ve stanicích Karlovy Vary dolní nádraží, Cheb, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Loket (od 1. července do 31. srpna), Sokolov, Aš a po předchozí domluvě je možné kola vypůjčit nebo vrátit také ve stanici Nejdek. Po otevření nové výpravní budovy bude možné vypůjčit si kola také ve stanici Karlovy Vary.

Cyklopůjčovny ČD v Karlovarském kraji provozují České dráhy od roku 2011 za podpory Karlovarského kraje. K dispozici jsou trekingová nebo horská kola v dámské i pánské verzi, dětské bicykly a elektrokola. Nově v půjčovnách v Karlovarském kraji nabízejí České dráhy koloběžky, a to v půjčovnách ve Františkových Lázních, Chebu a Karlových Varech. Výhodná je i cena výpůjčného. Poskytují se slevy pro držitele In Karty ČD a jízdenek EgroNet.

Největší výhodou ale je, že cestující můžou vrátit kolo jinde, než si ho půjčili. Na vybraných tratích lze přepravovat vypůjčené kolo zdarma, cyklovýlet je možné kombinovat s pěší turistikou a využít bezplatné úschovy v určených stanicích. Zájemcům nabízí dopravce kvalitní kola s předpisovou výbavou a pravidelným servisem. Při zapůjčení kola je nezbytné podepsat nájemní smlouvu, předložit dva osobní doklady (občanský, řidičský průkaz nebo např. In Kartu ČD), zaplatit půjčovné a složit vratnou kauci.

Novinkou letošní sezóny jsou cyklovlaky. Pojedou v období od 1. července do 3. září jako Sp 1670 a Sp 1671 CYKLO OHŘE mezi železničními stanicemi Cheb a Karlovy Vary. Budou to spěšné vlaky, zastaví ve stanicích a zastávkách kolem „cyklostezky Ohře“ a nebudou zajíždět do Chodova. Spěšný vlak Sp 1671 vyjede z Chebu v 8:00, vlak Sp 1670 pak z Karlových Varů v 9:15. V soupravě pojedou vozy klasické stavby (BDs + 2× Bdmtee) pro přepravu až 40 kol.

Tratě s bezplatnou přepravou:
* trať 140 v úseku Cheb – Klášterec nad Ohří
* trať 141 v úseku Karlovy Vary – Merklín
* trať 142 v úseku Karlovy Vary dol. n. – Potůčky
* trať 144 v úseku Loket předměstí – Nová Role
* trať 146 v úseku Cheb – Luby u Chebu
* trať 147 v úseku Cheb – Františkovy Lázně – Plesná
* trať 148 v úseku Cheb – Hranice v Čechách
* trať 170 v úseku Cheb – Planá u Mariánských Lázní
* trať 179 v úseku Cheb – Pomezí nad Ohří
* trať 130 v úseku Klášterec nad Ohří – Kadaň-Prunéřov
* trať 132 v úseku Kadaň-Prunéřov – Kadaň předměstí


Ceník půjčovného v půjčovnách Českých drah v Karlovarském kraji

Jednodenní nájemné pro kolo a koloběžku:
* základní: 250 Kč
* zlevněné: 190 Kč (pro držitele In Karty, jízdenky EgroNet, Eurail a Interrail)

Jednodenní nájemné elektrokolo:
* základní: 390 Kč
* zlevněné: 290 Kč (pro držitele In Karty, jízdenky EgroNet, Eurail a Interrail)

Podrobný ceník je na webu www.cd.cz/cdbike.

Také v letošní sezóně je síť cyklopůjčoven ČD dostupná ve všech krajích České republiky. Národní dopravce nabízí celkem 96 půjčoven. Veškeré informace o půjčovnách i přepravě kol ve vlacích ČD jsou k dispozici na www.cd.cz/cdbike.

V roce 2016 bylo celkem vypůjčeno 8 068 kol, což bylo zatím nejvíce od dob zavedení služby, tedy od roku 2003. Nejvíce kol se půjčilo v letních měsících, konkrétně v červenci, kdy bylo zapůjčeno 2591 kol. Mezi nejúspěšnější patřila již druhým rokem půjčovna v Praze-Smíchově, kde bylo za období duben až říjen zapůjčeno 928 kol. Tradičně největší zájem je v Jihočeském kraji (2 355 kol) a v Jihomoravském kraji (891 kol).

V Karlovarském kraji České dráhy zaznamenaly vloni 709 výpůjček. Největší zájem je trvale v lázeňských městech, stejně jako v předchozích letech. Nejvíce kol, celkem 327 se půjčilo na karlovarském dolním nádraží, druhé místo patří Františkovým Lázním se 123 zapůjčenými koly, na třetím místě je Cheb s 90 výpůjčkami. Stejné půjčovny zaznamenaly největší zájem také u elektrokol. První místo patří Karlovým Varům, následují Mariánské Lázně a třetí místo patří Chebu.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist