https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zadrzte-decg-zhruba-na-pul-roku-prichod-zimy-nalije-do-ovzdusi-davku-znecisteni-z-uhli
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Zadržte dech - zhruba na půl roku. Příchod zimy nalije do ovzduší dávku znečištění z uhlí

30. října 2017 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Pokles teplot, který prožíváme v těchto dnech, přináší také začátek sezóny dýmajících komínů, které budou během příštích měsíců zhoršovat kvalitu ovzduší napříč regiony. V případě nebezpečných jemných prachových částic, které zvyšují výskyt a zhoršují průběh onemocnění srdce, cév a dýchacího ústrojí, připadá na lokální vytápění domácností plná polovina znečištění [1]. Zatímco ve velkých městech je hlavní příčinou znečištěného ovzduší většinou doprava, ve venkovských oblastech jednoznačně dominuje kouř z nevyhovujících kotlů a kamen na uhlí. K tomu se přidávají uhelné teplárny a celoročně pumpují do ovzduší další prach a škodlivé plyny uhelné elektrárny a průmyslové provozy.

Ekologické organizace navrhují sadu opatření ke zlepšení kvality ovzduší [2], z nichž se emisí z lokálního vytápění týkají tři body:
* pokračování kotlíkových dotací v upravené podobě (především zahrnující nízkopříjmové domácnosti),
* zavedení uhlíkové daně motivující k využívání čistších paliv,
* změna zákona umožňující obcím zakázat na svém území vytápění hnědým uhlím.

Hlavním smyslem návrhu ekologických organizací je řešení problému, na který současná legislativa nepamatuje. Zákon o ochraně ovzduší sice upravuje postupnou výměnu starých nevyhovujících kotlů pro ústřední vytápění, ale neřeší malé zdroje tepla do výkonu 10 kW, tedy hlavně různé druhy kamen.

Hnutí DUHA upozorňuje, že spolu s řešeními pro kotle a kamna musí stát zakročit i proti plýtvání uhlím v uhelných elektrárnách, které navíc z větší části vyrábí elektřinu na vývoz. Vytlačit uhlí z malých i velkých zdrojů mu ukládá i Státní energetická koncepce ČR.


Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
"Ve venkovských obcích nemáme měřící stanice pro znečišťující látky v ovzduší, ale při pohledu na některé komíny a při nadechnutí při práci na zahradě bych se nedivil, kdyby ručička měřáku vyskočila stejně vysoko jako na rušné křižovatce. Nemůžeme se zlobit na majitele domů, kteří hluboko v minulém století začali topit uhlím a dnes už sami nezvládnou změnu. Potřebujeme program náhrady vytápění, který bude pamatovat i na lidi, kteří nepracují s internetem a mají opravdu hluboko do kapsy."


Kontakty:
Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, 775 778 202, karel.polanecky@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] Český hydrometeorologický ústav: Kvalita ovzduší v České republice, http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/uoco/isko/grafroc/15groc/gr15cz/IV1_PM_CZ.html
[2] Hnutí DUHA, Čisté nebe, NESEHNUTÍ, Zelený kruh: Návrhy řešení pro čistší ovzduší, http://www.hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2017/06/navrhy_reseni_ovzdusi_0.pdf
Jan Piňos, tel: 731 465 279 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist