https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zahajeni-prvniho-projektu-ispa
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MDS ČR: Zahájení prvního projektu ISPA

24. června 2002 | MDS ČR
Dne 25. června 2002 bude slavnostně zahájena výstavba prvního projektu spolufinancovaného z předvstupního nástroje ISPA v České republice. Jedná se o stavbu na rychlostní komunikaci R 48 v úseku Frýdek-Místek – Dobrá s předpokládanou celkovou cenou výstavby cca 1,2 mld Kč. Příspěvek pro spolufinancování z prostředků Evropské unie (ISPA) činí cca 60% (20 391 677,- EUR). Předpokládaná doba výstavby tohoto úseku v délce 5,6 km je 32 měsíců.


Projekt Frýdek-Místek – Dobrá byl schválen Řídícím výborem EK pro nástroj ISPA v říjnu 2000. Finanční memorandum bylo podepsáno v prosinci 2000 Evropskou komisí a v únoru 2001 českou stranou. Po připomínkování a opravách dokumentace pro nabídkové řízení byla dokumentace schválena v říjnu 2001 Delegací EK a v listopadu 2001 bylo vyhlášeno výběrové řízení. Z něj byl v únoru 2002 vybrán zhotovitel, který byl schválen Delegací EK dne 28. 3. 2002. Delegace EK odsouhlasila zahájení přípravných prací dne 29. 5. 2002 a text kontraktu dne 14. 6. 2002.

Zhotovitelem stavby je „Sdružení Dobrá 2000“, jehož členy jsou: ODS – Dopravní stavby Ostrava, a.s. (vedoucí sdružení), DS Holding, a.s. a ŽS Brno, a.s.. Kontrakt se zhotovitelem ve výši cca 1,2 mld Kč byl podepsán dne 17.6.2002 mezi zadavatelem (Ředitelství silnic a dálnic ČR) a zhotovitelem.

Projekt je součástí 86 km dlouhé rychlostní komunikace R 48 Lipník n. Bečvou – Český Těšín, která je pokračováním hlavního silničního spojení východ – západ z Prahy na hranici s Polskem. R 48 je rychlostní komunikací se čtyřmi jízdními pruhy, s výjimkou šesti dosud chybějících úseků pouze se dvěma jízdními pruhy. Jedním z těchto chybějících úseků je právě zahajovaná stavba Frýdek-Místek – Dobrá. (Další chybějící úseky - obchvat Bělotína a Dobrá – Tošanovice byly rovněž schváleny pro spolufinancování z ISPA, pro úsek Tošanovice – Žukov byla v květnu 2002 Evropské komisi předložena žádost MDS).

Projekt Frýdek-Místek – Dobrá představuje vybudování nové rychlostní komunikace se čtyřmi jízdními pruhy, která ulehčí tranzitní dopravě směřující z dálnice D1 (Praha – Brno – Vyškov) do Ostravy a Polska (a rovněž mezinárodní přepravě mezi Polskem, Českou republikou a Rakouskem). Usnadní průjezd městem Frýdek-Místek a umožní vyhnout se obchvatem obci Dobrá. Tím dojde ke zlepšení současné nevyhovující situace z hlediska místní dopravy, bezpečnosti chodců (blízkost obytných domů, škol a obchodů) a životního prostředí (vibrace, hluk, emise). Nová komunikace současně umožní zvýšení rychlosti a tím zkrácení doby jízdy.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist