https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zahrada-kde-roste-predevsim-spolecenstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Českobratrská církev evangelická: Zahrada, kde roste především společenství

Ve vrchlabské farní zahradě vzniká výjimečný projekt, který spojuje místní komunitu, práci Diakonie a tamější farní sbor. Připravuje se tu zahrada, kde se pěstují nejen zelenina, bylinky, květiny a stromy, ale především sousedské vztahy a dobré lidské společenství.

Klienti Diakonie si ji navrhli společně se zahradní architektkou i lidmi z nejbližšího okolí. Od začátku jde tedy o společné dílo. A už také plánují, jak o něj budou pečovat, aby místo dobře sloužilo všem. Má totiž plnit nejen terapeutické účely, ale být především oázou uprostřed města. Místem odpočinku i setkávání.

„Otevřená zahrada nabídne prostor pro trávení volného času obyvatel z okolí. Část vyvýšených záhonů vyhradíme zájemcům o pěstování z řad veřejnosti. V centru zahrady okolo altánu vznikne prostor na pořádání kulturních akcí. Při pěstování zeleniny a pořádání společenských akcí se přirozeně propojuje svět lidí s handicapem a bez něj,“ plánují zástupci diakonického střediska Světlo ve Vrchlabí.

Odkazují přitom také na důležitost přírodního rozměru. Zahradní terapie využívá ozdravných účinků přírody. Péče a pozorování, jak něco roste, jaké má biorytmy, pomáhá člověku pochopit a uvědomit si svoje vlastní potřeby, rozvíjí jemnou motoriku, učí spolupracovat a komunikovat s ostatními, pomáhá získat odpovědnost a pracovní návyky. Dává prostor zažít úspěch při sklízení vlastních plodů, rozvíjet všímavost k okolí a relaxovat.

Evangelíci ve Vrchlabí spolu s Diakonií ČCE – střediskem Světlo ve Vrchlabí odstartovali krásný projekt. A že je od samého začátku společným dílem, dokazuje i způsob, jakým na něj získávají potřebné vstupní prostředky: ve veřejné internetové sbírce na terapeutickou zahradu zatím přispěly dvě stovky dárců z celého Česka.

Přidat se můžete i vy – na www.donio.cz/TerapeutickaZahrada lze přispět třeba i jen symbolickou částkou a podpořit tak start výjimečné komunitní a terapeutické aktivity.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist