https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zahrada-muze-i-lecit
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ZO ČSOP Veronica: Zahrada může i léčit

16. března 2016 | ZO ČSOP Veronica
Autor: Hana Machů, tel: 739569264
Zahradní terapie je stále více se rozvíjejícím oborem v léčbě nejrůznějších chorob, ale také prostředkem k uvědomování si sebe sama. Jak upravit přírodní zahradu a jaké prvky v ní využít, na to se jelo podívat do Brna více než 20 zájemců z Bílých Karpat. Exkurzi organizovalo Centrum Veronica Hostětín, které svoji vlastní přírodní zahradu upravuje pro zdravotně znevýhodněné návštěvníky a pobyty v zahradě doplňuje i o specifické programové aktivity.

V rámci exkurze navštívili účastníci terapeutickou zahradu fakultní nemocnice v Bohunicích, dále přírodní zahradu ekologického střediska Lipka – Jezírko, Lipka – Rezekvítek a Otevřenou zahradu Nadace Partnerství. Na všech těchto zahradách si vyměňovali zkušenosti s provozovateli a čerpali inspiraci pro využití zahrad různými cílovými skupinami, pro které je zahradní terapie vhodná – především seniory a osobami s nejrůznějším zdravotním postižením – vozíčkáři, nevidomými, neslyšícími, lidmi s psychickými chorobami či fyzickým hendikepem a dalšími.

Centrum Veronica Hostětín hodlá tyto zkušenosti využít i v praxi. Otevírá totiž své dveře i těmto návštěvníkům, připravuje pro ně programovou nabídku a upravuje své prostory.

„Uvědomili jsme, že cestovatelské možnosti zdravotně znevýhodněných jsou kvůli jejich specifickým nárokům hodně omezené. Jejich touhy jsou však stejné jako touhy zdravých lidí. Proto jsme se rozhodli zpřístupnit jim Hostětín a Bílé Karpaty. A to těmi nejmodernějšími metodami, zážitkem“, říká o úmyslech Centra Veronica Hostětín jeho ředitelka, Marie Křiváková a dodává: „K tomu nám pomůže naše nově upravená Zahrada smyslů. Na relativně malé ploše naší přírodní zahrady budou mít návštěvníci možnost oblažit všechny své smysly – zrak, sluch, čich, hmat i chuť. Budujeme zde řadu interaktivních prvků, zážitkových i poznávacích. Máme nový zvukový mlýnek, hmatový chodníček bosou nohou, hmatovou poznávačku přírodnin, tkalcovský stav i hrkadlo. Tyto prvky doplňuje již dříve instalovaný dřevěný xylofon, krtčí nora, vrbové iglú a bludiště, přírodní pexeso. V našem mini-geoparku budou moct návštěvníci poznávat hmatem i zrakem horniny Bílých Karpat. U každé ukázkové ptačí budky, které v zahradě máme, budou dřevěné modely ptáků a speciální nahrávka jejich hlasu v mp3. Kromě toho v zahradě instalujeme i konstrukci z rostlého dřeva s korýtky, mlýnkem a džbery na vodní hrátky. Chybět ale nebude ani odpočinková zóna“.

V Brně se hostětínští přesvědčili, že jdou správným směrem. Zájem o využití městských přírodních zahrad je velký a mohou se využívat nejen pro zvýšení senzitivity, ale i jako užitkové zahrady. K tomu slouží například vyvýšené záhony, ve kterých mohou bez problémů pěstovat rostliny nejen senioři, ale pod speciálně upravenou konstrukci záhonu se dá pohodlně vjet i vozíčkem.

„Návštěva a výměna zkušeností pro nás byla cennou inspirací a věříme, že získané zkušenosti využijeme i v naší praxi“, shrnuje exkurzi Marie Křiváková.

Akce byla podpořena z Programu švýcarsko-české spolupráce.
Bližší informace:
Marie Křiváková, marie.krivakova@veronica.cz
Hana Machů, tel: 739569264 tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist