Eva Chalupová "> Zahraniční dobrovolníci pomohou s obnovou bývalé školy v Písečném - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zahranicni-dobrovolnici-pomohou-s-obnovou-byvale-skoly-v-pisecnem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Zahraniční dobrovolníci pomohou s obnovou bývalé školy v Písečném

4. července 2024 | INEX - Sdružení dobrovolných aktivit
Autor: Eva Chalupová, tel: 728 662 786
Písečné (4. 7. 2024): Ve dnech 8. až 18. července 2024 proběhne v Písečném nad Dyjí mezinárodní dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, s cílem obnovy areálu zdejší bývalé německé školy. Dobrovolníci z Evropy i Asie se opět zapojí do revitalizace budovy, která v budoucnu poslouží jako kulturní a environmentální centrum místní komunity. Projekt je organizován ve spolupráci s neziskovou organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit a spolkem Škola na hranici.

Obec Písečné bude v rámci projektu “Rebuild the History of Sudeten School” hostit necelou desítku dobrovolníků ze Španělska, Ukrajiny, Tchaj-wanu či Hongkongu. Pod odborným dohledem si vyzkouší různé stavební a rekonstrukční práce jako restaurování oken a dveří, obnovu podlah, malování stěn či opravu zahradního altánu v areálu místní bývalé školy. Workcamp tak přispěje k obnově opuštěné historické budovy a k jejímu aktivnímu znovuzačlenění do života obce. Dalším cílem projektu je také podnítit osobní rozvoj účastníků, jejich schopnosti při práci či vedení kolektivu a také rozšířit jejich znalosti v oblasti environmentální a památkové obnovy.

Organizátoři workcampu nepočítají pouze s prací, plánují pro dobrovolníky i volnočasové aktivity, například bližší seznámení s Písečným a jeho historií, sportovní aktivity či prohlídku nedalekých Slavonic. „Pokud vše klapne, chceme podniknout i krátké výlety po okolí na kolech. Taky bychom byli rádi, kdyby se nám povedlo zorganizovat nějakou mezikulturní výměnu mezi dobrovolníky a místní komunitou, třeba mezinárodní večeři nebo přátelské sportovní utkání,“ doplňuje Eva Chalupová, vedoucí workcampu.

Spolek Škola na hranici, z. s., byl založen v roce 2022 za účelem ochrany kulturního dědictví, ochrany životního prostředí a vytváření podnětného prostoru pro vzdělávání dětí i dospělých na principech občanské společnosti, mezinárodní spolupráce a harmonie vztahu mezi člověkem a přírodou. Mezi jeho hlavní činnosti patří obnova budovy bývalé školy v Písečném, přeshraniční spolupráce a pořádání vzdělávacích, kulturních a tělovýchovných akcí a pobytů.

Nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z. s. (INEX) se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá od roku 1991. Ve spolupráci s místními partnery je na letošní sezónu naplánováno 26 workcampů po celém území ČR. Zastoupeny jsou projekty na obnovu kulturně-historických památek, ekologii, pomoc místním komunitám a práci se znevýhodněnými lidmi a seniory. Do Česka takto každoročně přijíždí přibližně 300 zahraničních dobrovolníků z celého světa. INEX zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty do zahraničí. Financování INEXu je vícezdrojové a závislé i na příspěvcích od individuálních dárců a firem. Více informací o možnostech podpory sdružení.

Kontaktní osoby:
INEX-SDA, z. s.
Eva Chalupová, vedoucí workcampu
Telefon: +420 728 662 786
E-mail: chalupova.eva@gmail.com
Web: www.inexsda.cz

INEX-SDA, z. s.
Zdeňka Stehnová, vedoucí workcampu
Telefon: +420 721 343 397
E-mail: zdenkastehnova2022@gmail.com
Eva Chalupová, tel: 728 662 786
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist