https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zahranicni-dobrovolnici-prijeli-do-horniho-marsova-naucit-se-udrzitelnejsimu-zivotnimu-stylu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit: Zahraniční dobrovolníci přijeli do Horního Maršova naučit se udržitelnějšímu životnímu stylu

Do obce Horní Maršov přijela skupina 14 dobrovolníků z celé Evropy. Ve Středisku ekologické výchovy SEVER dostanou ve dnech 28. 7. až 8. 8. příležitost naučit se rukodělným dovednostem i udržitelnějšímu životnímu stylu během renovace pobytového střediska v místní škole a údržby okolí fary. Dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, je zorganizován ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

Do obce Horní Maršov přijela skupina 14 dobrovolníků z celé Evropy. Ve Středisku ekologické výchovy SEVER dostanou ve dnech 28. 7. až 8. 8. příležitost naučit se rukodělným dovednostem i udržitelnějšímu životnímu stylu během renovace pobytového střediska v místní škole a údržby okolí fary. Dobrovolnický projekt, tzv. workcamp, je zorganizován ve spolupráci s organizací INEX – Sdružení dobrovolných aktivit.

V Horním Maršově se letos opět setkají ochotní cizinci s cílem zažít odlišný život v přírodním prostředí Krkonoš. Letního dobrovolnického projektu, tzv. workcampu, se zúčastní 14 dobrovolníků z Belgie, Německa, Polska, Ruska, Španělska, Turecka a České republiky. Společně obnoví část místní školy, kterou organizace SEVER využívá pro ubytování žáků při vzdělávacích pobytech. Dobrovolníci budou pracovat i na zahradě ekologického centra DOTEK v prostorách bývalé fary. „Snaha vést udržitelnější život je pro mnoho mladých lidí v dnešní době klimatických změn zásadní. I já sama jako matka dvouletého syna to vnímám podobně,“ přibližuje jednu z motivací dobrovolníků vedoucí workcampu za INEX-SDA Renata Míchalová. „Dobrovolnictví je pro mě úžasná příležitost, jak se naučit nové věci a zároveň přispět svému okolí. Těším se, co se od sebe navzájem naučíme při práci, společném vaření jídel z různých zemí i výletech do hor.“

Středisko ekologické výchovy SEVER působí v Horním Maršově od roku 1994. V pobytovém středisku v místní škole pořádá celoročně programy pro žáky ZŠ, studenty SŠ a VŠ, učitele a další zájemce o ekologickou výchovu. Vede také ekoporadnu, která je určena široké veřejnosti i pedagogickým pracovníkům. Dále provozuje ekocentrum v objektu bývalé fary, která byla za finanční podpory Královéhradeckého kraje, Ministerstva kultury ČR a Operačního programu Životní prostředí EU kompletně rekonstruována a přeměněna na ekologicky šetrný dům.

Nezisková organizace INEX-SDA se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991. INEX-SDA přijímá zahraniční dobrovolníky na workcampy (dobrovolnické projekty), které organizuje ve spolupráci s místními partnery v České republice, a zároveň vysílá české dobrovolníky na obdobné projekty v zahraničí. Do České republiky každoročně přijíždí přibližně tři sta mezinárodních dobrovolníků, kteří se věnují ekologickým projektům, pomoci místním komunitám nebo obnově kulturně-historických památek. Do zahraničí pak během sezony vyjíždí průměrně pět set českých dobrovolníků.

Ilustrační fotografie (snímky z loňské realizace projektu, archiv INEX-SDA)
https://drive.google.com/drive/folders/1C3NOVAxjWRlG7ZrCpd1JUv5J6hoTdyGT?usp=sharing
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist