https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zajem-ceskych-firem-o-afriku-je-velky-potvrdilo-se-na-konferenci-k-exportu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MPO ČR: Zájem českých firem o Afriku je velký, potvrdilo se na konferenci k exportu

7. února 2020 | MPO ČR
Na konferenci Budoucnost českého exportu v Africe, která se konala v prostorách Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, dorazila stovka byznysmenů a zástupců proexportních organizací.

Řečníci se na konferenci shodli, že Afrika je v současnosti pro český vývoz velmi perspektivní cíl. „V roce 2019 vzrostl vývoz na tento kontinent meziročně o šest procent na 50,6 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel agentury CzechTrade Radomil Doležal. „Ke klíčovým oborům a příležitostem pro české firmy patří zpracování zemědělské produkce, energetika a obnovitelné zdroje, odpadové hospodářství, zdravotnictví a fintech,“ dodal.

Místopředseda vlády a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček uvedl, že vývoz do Afriky ovšem i přes růst zatím představuje jen zhruba procento celkového objemu českého exportu. „Zájem firem je ale velký. Na prvním místě je zatím Jižní Afrika, kam jde 40 procent z celkového českého exportu na kontinent,“ informoval ministr Havlíček.

Sílu jihoafrického trhu potvrdil také Petr Haramul, ředitel kanceláře CzechTrade v Johannesburgu. "Loni byl rekordní rok, export do JAR dosáhl17 miliard korun. JAR tvoří čtvrtinu HDP celého kontinentu a dokonce dvě třetiny elektřiny pro celou Afriku. Rostoucí střední vrstva v Jihoafrické republice představuje už10 milionů lidí," uvedl Petr Haramul.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist