https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zajem-libereckeho-kraje-je-jediny-stabilni-dopravni-obsluznost-za-prijatelne-ceny
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Liberecký kraj: Zájem Libereckého kraje je jediný, stabilní dopravní obslužnost za přijatelné ceny

29. srpna 2017 | Liberecký kraj
Autor: Markéta Žitná, tel: 485 226 324, 739 541 624
Liberecký kraj bude mít svého vlastního dopravce, krajské zastupitelstvo dnes schválilo majetkový vstup do obchodní společnosti ČSAD Liberec, a.s.

O záměru zřízení vnitřního dopravce začal Liberecký kraj uvažovat v době neustálých průtahů a obstrukcí u veřejných zakázek na zajištění autobusové dopravy. Podle našich zkušeností není v současné době možné v reálných lhůtách standardně vysoutěžit dopravce, a to hlavně kvůli opakovanému napadání jednotlivých úkonů veřejné zakázky ze strany konkurenčních firem podáními u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Po dlouhých a náročných jednáních, několika řádných a mimořádných schůzích rady kraje, jsme došli k závěru, že při současné legislativě, způsobu a termínech rozhodování ÚOHS bude nejvýhodnější zřídit vlastního dopravce, mít tak přehled o skutečných nákladech za autobusovou dopravu a zajistit její dlouhodobou stabilitu pro obyvatele kraje.

Dnes schválený majetkový vstup do obchodní společnosti ČSAD Liberec, a.s. byl odborně posouzen společností NEXIA AP a vyhodnocen jako nejvýhodnější postup z pohledu uvedených zájmů kraje. Liberecký kraj je připraven jednat i s dalšími dopravci o majetkovém vstupu, tento zájem opakovaně veřejně deklaroval. Není také možné nechat se napadat a vydírat některými společnostmi, které hájí pouze své vlastní obchodní zájmy na úkor veřejných rozpočtů. Pro kraj je dnešní rozhodnutí velmi významným krokem. „Jen v letošním roce, po nutnosti respektovat loňské rozhodnutí vlády o zvýšení mezd řidičům, totiž vynaloží na autobusovou dopravu částku 290 mil. Kč,“ říká statutární náměstkyně hejtmana Jitka Volfová.

„Neobhajitelným cenám nemůžeme ustupovat. Naším cílem je zajištění autobusové dopravy za udržitelnou cenu a doufám, že takový zájem mají i dopravci. Jsme připraveni na jednání se všemi, musí být ale korektní a věcné. Dosavadní průběh veřejných zakázek mě utvrdil v tom, že pro budoucnost bude jistější a pro občany kraje stabilnější, když bude mít kraj svého vlastního dopravce,“ uzavírá hejtman Martin Půta.
Markéta Žitná, tel: 485 226 324, 739 541 624 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist