Petra Roubíčková "> Zájem o dotace na nové zdroje pitné vody je obrovský, MŽP chystá pokračování - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zajem-o-dotace-na-nove-zdroje-pitne-vody-je-obrovsky-mzp-chysta-pokracovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MŽP ČR: Zájem o dotace na nové zdroje pitné vody je obrovský, MŽP chystá pokračování

8. července 2021 | MŽP ČR
Autor: Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Více než 700 přijatých žádostí v dotační výši přes jednu miliardu korun, taková je bilance právě ukončené tříleté dotační výzvy na budování a regeneraci zdrojů pitné vody. Obce, které si nestihly žádost vyřídit, budou mít další možnost v září. Ministerstvo životního prostředí v aktuálně zveřejněném tříletém rámci Národního programu Životní prostředí vyčlenilo na pokračování těchto oblíbených dotací dalších 450 milionů korun.

Zájemci o podporu na výstavbu nových nebo regeneraci stávajících zdrojů pitné vody či na výstavbu a rekonstrukci přivaděčů pitné vody mohli o dotace kontinuálně žádat od května 2018 do konce června letošního roku. V pořadí šlo již o druhou výzvu, díky níž mohli starostové zajistit dostatek kvalitní pitné vody pro své občany. Pro velký zájem se alokace výzvy musela dvakrát navyšovat. Celkem na Státní fond životního prostředí ČR dorazilo 709 žádostí v objemu 1,1 miliardy korun.

„Jsme si vědomi toho, že i obce, které mají v této chvíli pitné vody dostatek, se mohou během letních měsíců nenadále ocitnout ‚na suchu‘ a tudíž budou muset urychleně řešit posílení stávajícího zdroje pitné vody nebo vybudování zdroje nového. Proto jsme všechny došlé projekty průběžně schvalovali a do 556 obcí už jsme k dnešnímu dni reálně poslali přes 800 milionů korun. V reálu to znamená, že dalších 400 tisíc lidí získá přístup ke kvalitní pitné vodě,“ vypočítává přínosy ministr Brabec.

Mezi úspěšné žadatele se zařadila například obec Žižkovo Pole, ve které prostředky využili na novou vrtanou studnu a novou šachtovou studnu. V Radostíně zase napojili stávající průzkumný vrt na vodovodní řad obce, díky čemuž zajistili pro své obyvatele dostatek pitné vody i pro suché letní měsíce. Průzkumný vrt vystrojili a na vodárenskou soustavu obce napojili i Lučice a dotaci na studny či vrty získaly rovněž obce Vepříkov nebo Vilémovice na Havlíčkobrodsku. „Obecně největší zájem byl o dotace na vybudování nových zdrojů vody, kde přispíváme částkou až 3 miliony korun,“upřesňuje Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR.

Boj se suchem a zajištění dodávek kvalitní pitné vody pro obyvatele zůstává i nadále prioritou rezortu. „V tříletém plánu Národního programu Životní prostředí jsme na boj se suchem a klimatickou změnou vyčlenili dalších 759 milionů a z toho téměř dvě třetiny pošleme právě na posílení zdrojů pitné vody. V pořadí už třetí výzvu plánujeme spustit v průběhu září,“ říká ministr Richard Brabec.

Tříletý dotační plán nabídne obcím 3 miliardy korun

Vedle dotací na zdroje pitné vody vypíše rezort pro zejména menší obce v následujících třech letech celou řadu dalších dotačních výzev, které jim pomohou řešit problémy, se kterými se často potýkají. Ještě letos se tak obce dočkají například nových dotací na vybudování domovních čistíren odpadních vod, intenzivně připravovány jsou i výzvy na komunitní výsadbu stromů, na odstranění nepovolených skládek i podporu obcí v národních parcích. Na rok 2022 se plánují dotace na environmentální vzdělávání, ozdravné pobyty ad.

„Plán počítá s vyhlášením celkem 22 dotačních výzev a žadatelé si budou moci sáhnout na finance v objemu přes tři miliardy korun, které budou uvolněny z prostředků Státního fondu životního prostředí ČR, a u některých výzev dojde k následnému posílení alokace z prostředků Operačního programu Životní prostředí. Dokonce roku 2021 počítáme s vyhlášením celkem 13 výzev,“ informuje Petr Valdman.

„Tento de facto dotační jízdní řád pro období 2021-2023 vznikl proto, aby žadatelé, zejména obce, měli šanci si projekty lépe naplánovat. Dopředu tak vědí, kdy co budeme podporovat a kolik na to půjde peněz. Stanovili jsme si priority na následující tři roky. Jsou to především boj se suchem a zajištění dostatku kvalitní vody a zdravější život v obcích. Při plánování jsme vycházeli nejen ze Státní politiky životního prostředí ČR, ale také z aktuálních potřeb obcí a měst. Objeví-li se nutnost zafinancovat i jiné aktivity, než jsou v rámci uvedeny, jsme připraveni ho aktualizovat," uzavírá ministr životního prostředí Richard Brabec.

Rámec Národního programu Životní prostředí pro období 2021–2023 https://www.narodniprogramzp.cz/dokumenty/detail/?id=2490
Harmonogram výzev 2021–2023 https://www.narodniprogramzp.cz/dokumenty/detail/?id=2489
Petra Roubíčková, tel: 267 126 396, 739 242 382
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

rl

rýpal lesní

11.7.2021 20:56
Zajímala by mne od pana ředitele SFŽP ing. Valdmana informace, zda se mu již ozvali na SFŽP a MŽP ČR zájemci od měst a obcí z okresu Hodonín (zejména ti za KDU-ČSL), se žádostí či záměrem požádat o náklady na vybudování nového vodního zdroje o kapacitě 600l/s s moderní úpravnou pitné vody a potřebnými čerpacími stanicemi a trasami výtlačných řadů do stávajících vodojemů z důvodu vybudování náhradního vodního zdroje pro zásobování cca 140000 obyvatel zmíněného okresu a okolních přilehlých obcí, kam vodu dodává zmíněný VAK, a to vše jako 100% dotaci pro náhradu za zdroj, který může být zničen neuváženým rozhodováním státních úředníků a také lobby zájmových osob stavebních a těžebních firem, v souvislosti s těžbou štěrkopísku i výstavbou liniových dopravních tras D55 a průplavu D-O-L. Zmíněný náklad odhaduji na cca 1,5 mld Kč v nových pořizovacích cenách, bez DPH. Samozřejmě plus náklady na řešení dočasné, a i na náhradní zásobování, či dočasné zásobování nouzové.
Myslím, že by bylo možné do roku 2023 takovou superakci i zrealizovat, jen by mi dotyční museli vysvětlit, jak tzv. vyšrotují ty stávající vodohospodářská - vodárenská zařízení. Ale v tomto státě nic světoborného, zde se přece takové miliardy ani nepočítají, a navíc, bylo by i na všimné a paní senátorce na klobouček. A daňoví poplatníci si již na takové hospodaření přece dávno zvykli.
<rýpal lesní>
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist