https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zajimava-zjisteni-z-vyzkumu-lokalit-nove-divociny-na-jihovychode-prahy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Usnea, o.s.: Zajímavá zjištění z výzkumu lokalit nové divočiny na jihovýchodě Prahy

23. listopadu 2016 | Usnea, o.s.
Autor: Mgr. Lubomír Bartoš - vedoucí projektu, tel: 732699525
V průběhu let 2015 a 2016 proběhly terénní biologické a ekologické průzkumy lokalit nové divočiny na jihovýchodě Prahy. Konkrétně na protihlukovém valu na pravé straně dálnice D1 směr Praha na území MČ Prahy 11 a Prahy – Újezd, GPS: 50°1'19.555"N, 14°30'39.867"E a na Milíčovském vrchu, na jižním okraji Jižního Města v katastru městské části Praha – Újezd, GPS: N 50°1'25.867", E 14°31'51.960".

Na protihlukovém valu bylo zjištěno 83 druhů cévnatých rostlin, 20 druhů bezobratlých a 4 druhy ptáků, z nichž ani jeden není chráněn podle vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů.

Na Milíčovském vrchu pak bylo zjištěno 137 druhů cévnatých rostlin, 23 druhů bezobratlých, 9 druhů ptáků a 3 druhy savců.
Zde byl zjištěn 1 druh cévnaté rostliny, chráněný podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb., konkrétně kalina tušalaj (Viburnum lantana).

Přesto, že jsou na obou lokalitách v podstatě dobré podmínky, nebyl zde při průzkumech konaných v průběhu projektu zaznamenán žádný zástupce plazů.

Kromě jiného byl naplněn i další z očekávaných přínosů projektu Výzkum lokalit „nové divočiny“ na jihovýchodě Prahy - zmapování výskytu invazních druhů planě rostoucích rostlin a volně žijících živočichů. Celkem bylo na obou lokalitách zjištěno 34 invazních druhů cévnatých rostlin.

Z nichž je pro další vývoj lokalit nežádoucí přítomnost zejména následujících druhů, které mají tendence k významnému šíření: topol kanadský (Populus x canadensis), křídlatka japonská (Reynoutria japonica), škumpa orobincová (Rhus hirta), trnovník akát (Robinia pseudoacacia) a tavolník van Houtteův (Spiraea x vanhouttei).

Tato zjištění budou využitelná pro další management a rozhodování o využití těchto lokalit.


Projekt „Výzkum lokalit „nové divočiny“ na jihovýchodě Prahy“ realizuje Usnea, o.s., trvá od září 2014 do prosince 2016 a je financován z grantových prostředků Hlavního města Prahy.
Mgr. Lubomír Bartoš - vedoucí projektu, tel: 732699525 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist