Dalibor Dostál "> Zakladatel milovické rezervace Dalibor Dostál byl dnes zařazen mezi Tváře udržitelnosti roku 2023 - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zakladatel-milovicke-rezervace-dalibor-dostal-byl-dnes-zarazen-mezi-tvare-udrzitelnosti-roku-2023
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Česká krajina: Zakladatel milovické rezervace Dalibor Dostál byl dnes zařazen mezi Tváře udržitelnosti roku 2023

21. září 2023 | Česká krajina
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
Mezi tři desítky Tváří udržitelnosti pro rok 2023 byl dnes zařazen Dalibor Dostál, který ve spolupráci s vědci založil a od té doby usilovně brání rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

„Pokaždé, když přebírám podobné ocenění, jsem poněkud nesvůj. To, že rezervace vznikla a dodnes existuje, je výsledkem dobré vůle i obrovského nasazení mnoha lidí.  Bránit toto unikátní území vyžaduje velkou odvahu, chtěl bych poděkovat všem, kteří vytrvali a nenechali se za deset let existence rezervace koupit ani zastrašit,“ ocenil Dalibor Dostál pomoc mnoha lidí, kteří stáli u zrodu i opakovaného úsilí o záchranu milovické rezervace velkých kopytníků. Ta získala pro Českou republiku opakovanou pozitivní publicitu po celém světě, včetně prestižních titulů jako New York Times, Washington Post nebo BBC.

Přírodně cenné území je přitom pod rostoucím tlakem různých zájmových skupin, od developerů přes komerční zemědělce až po uskupení s kriminálním pozadím, která v minulosti několikrát ohrožovala životy zvířat v rezervaci a zastrašovala jejího zakladatele.

„Rezervace od začátku existuje v extrémně složitých podmínkách. Očekával jsem, že se prostředí bude postupně kultivovat, ale situace se spíše zhoršuje. V Evropě přitom existují desítky podobných rezervací, žádná z nich není pod takovým tlakem, jako právě ta milovická,“ doplnil Dalibor Dostál.

Podle jeho slov potřebují podobné dlouhodobé projekty stabilní podmínky, což se v Česku nedaří naplňovat. „Vytváření bezpečného a stabilního prostředí by mělo být jedním z hlavních úkolů tuzemské politiky. Zatím se bohužel k tomuto cíli příliš nepřibližujeme. Bez této základní podmínky se přitom o dlouhodobé udržitelnosti nedá uvažovat,“ uzavřel Dalibor Dostál.

Za projekt milovické rezervace v minulosti získal prestižní ocenění Cena Josefa Vavrouška, Cenu SDGs za naplňování globálních cílů OSN v oblasti změny klimatu nebo byl zařazen do cyklu Zelený hrdina. Projekt získal rovněž Cenu prezidenta festivalu Ekofilm.

Tváře udržitelnosti jsou jediný český přehled expertů v oblasti udržitelnosti. Dosud představil 150 jmen, Nyní je přehled doplněn o další třicítku výjimečných osobností. Letos mezi ně byla zařazena například polární ekoložka Marie Šabacká z Jihočeské univerzity, vedoucí Univerzitního centra energeticky efektivních budov Tomáš Matuška ředitel neziskové organizace CI2 zaměřené na kompenzace uhlíkové stopy firem, ředitelka neziskové organizace Home for Trees Michaela Weissová, a další osobnosti z různých oblastí.

Nechybí mezi nimi zástupci bankovního segmentu, maloobchodu, energetických firem, technologického sektoru nebo poradenského segmentu. „Jde nejen o zástupce lídrů na trhu z rozličných oborů, ale také výrazné tváře neziskových organizací nebo akademie. Spolu s nimi představujeme také výjimečné experty z řad menších firem, kteří mohou jít v udržitelnosti příkladem,“ říká Jaroslav Kramer z agentury Cover Story, která zastřešuje.

Ochranářská organizace Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.

Na projekt rezervace velkých kopytníků v Milovicích může veřejnost přispět prostřednictvím portálu darujme.cz/krajina nebo nákupem na e-shopu www.zelenadomacnost.com, kde je rezervace jedním z podporovaných projektů.

Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Benetheo, Qminers, Accace, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Amanita Design, Linde, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist