https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zakon-o-odpadech-prinasi-obcim-a-mestum-potize
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Zákon o odpadech přináší obcím a městům potíže

18. května 2021 | KDU-ČSL
Autor: Kateřina Procházková, tel: 730 575 148
Vedení Uherského Brodu se snaží aktivně pomoci životnímu prostředí, chybí ale efektivní koncové zařízení. Město se musí, jako původce odpadu, o něj postarat, chybí ale možnost, jak ho likvidovat.

V Uherském Brodě je realizováno mnoho environmentálních projektů, které pomáhají přírodě
a krajině. Díky nim město dokáže například efektivně hospodařit s dešťovou vodou, a navíc dochází i k úspoře finančních prostředků. „Vysadili jsme tisíce stromů, obnovili polní cesty. S mnohými projekty nám pomohl stát, přesto velkou většinu výsadby, jako jsou polní cesty nebo tvorba nových sadů, realizujeme z rozpočtu města,“ vyjmenovává radní města pro životní prostředí, majetek města a ICT v Uherském Brodě David Surý.

Kam s ním?
Nový zákon o odpadech většinu obcí v ČR dostal do situace, kdy likvidaci odpadu formou skládkování zdražuje, ale nenabízí kapacity ani jiné možnosti, jak odpad likvidovat. Během osmi let se poplatek za skládkování zdraží až o 300 %, přesto je počet zařízení na energetické využití odpadu prozatím neměnné, v celé ČR jsou pouze čtyři ZEVA centra. „Klíčovým prvkem v systému nakládání s odpadem je vznik překladišť. Aktuálně v celé České republice chybí dostatečná infrastruktura na efektivní přepravu odpadu, především překladiště, nebo malé a účinné zařízení, které je možné umístit do města. Bez nich budeme prodražovat dopravu a konečnou cenu za likvidaci. Bohužel v rámci dotačních výzev zatím OPŽP na překladiště nepamatuje. Podpora musí být legislativní, není možné povolovat takové zařízení šest a více let. Cílem státu musí být maximální podpora vzniku zařízení pro energetické využití odpadu, která budou schopna energeticky a ekologicky odpad zpracovávat,“ připomíná Surý.

Nastal čas budovat systém pro efektivní využití odpadu
Podle něj je dobré, že se občané naučili třídit odpad, je to do jisté míry činnost společnosti EKOKOM, která zde za více než 20 let nastavila systém a začala jako autorizovaná společnost podporovat obce, a tím i motivovat občany k pečlivějšímu třídění. „Nyní jsme ovšem ve fázi, kdy by společnost EKOKOM, dle mého názoru, měla od budování systému k efektivnímu třídění přejít do budování systému na efektivní využití odpadu,“ uzavírá David Surý. Nový zákon o odpadech nabyl účinnost 1. ledna 2021. Byl přijat v návaznosti na právní předpisy Evropské unie z tzv. balíčku oběhového hospodářství.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist