https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zamer-ministerstva-dopravy-vybudovat-statni-pujcovnu-vlaku-ohrozuje-cerpani-prostredku-z-operacniho-programu-doprava-ii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ČSSD: Záměr ministerstva dopravy vybudovat státní půjčovnu vlaků ohrožuje čerpání prostředků z Operačního programu Doprava II

6. září 2016 | ČSSD
Záměr ministerstva dopravy vložit 20 miliard korun do projektu státní půjčovny vlaků považujeme za ekonomicky nesmyslný a ve svých důsledcích ohrožující finanční prostředky z Operačního programu Doprava 2. Právě z něj se totiž má financovat nákup nových regionálních vlaků. Ministerstvo doprava ale doposud nebylo schopno vypsat ani jednu dotační výzvu. Poslanecký klub ČSSD sdílí vážné výhrady proti státní vlakopůjčovně ze strany Asociace krajů ČR a železničních odborů. ČSSD bude iniciovat na příští týden mimořádné zasedání podvýboru pro dopravu, kde bude od představitelů ministerstva dopravy požadovat detailní informace o záměru státní vlakopůjčovny.

„Bude nás zajímat stav přípravy, harmonogram dalšího postupu a ekonomická rozvaha tohoto projektu. A samozřejmě také příslušné legislativní podklady, na jejichž základě resort dopravy záměr státní půjčovny vlaků zpracovává. Podvýbor následně situaci vyhodnotí a případně se obrátí na Vládu ČR s doporučením, aby se situací zabývala," říká poslanec Jan Birke, odborný mluvčí pro oblast dopravy.

Hlavní výhrady proti záměru ministerstva dopravy zřídit státní půjčovnu vlaků:

1. Záměr státní vlakopůjčovny považujeme za ekonomicky nesmyslný, špatně načasovaný a ve svém efektu velmi rizikový pro plné využití finančních prostředků z Operačního programu Doprava 2. Ve světle nedotaženého tendru na dálniční mýto se nemůžeme spolehnout, že by ho resort dopravy byl vůbec schopen realizovat.

2. Ministr Ťok a jeho lidé vlakopůjčovnu prosazují podivným způsobem, když jednají v rozporu s vládním usnesením 758/2014, které jasně říká, že ministerstvo dopravy má vypsat standardní dotační výzvy na podporu modernizace vozového parku na železnici.

3. Úředníci ministerstva dopravy o záměru vlakopůjčovny jednají bez vládního mandátu na vlastní pěst s úředníky Evropské komise. Jejich nezávazné stanovisko pak vydávají za stanovisko Evropské komise a požadují, aby na jeho základě kraje upravily své projektové záměry v železniční dopravě.
tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist