Jan Piňos "> Zaplatí miliardu navíc obce a domácnosti v Pardubickém kraji kvůli nízké recyklaci? Kraj ji chce snížit. Veřejné projednání odpadového plánu bude už v úterý 20. října - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zaplati-miliardu-navic-obce-a-domacnosti-v-pardubickem-kraji-kvuli-nizke-recyklaci-kraj-ji-chce-snizit-verejne-projednani
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: Zaplatí miliardu navíc obce a domácnosti v Pardubickém kraji kvůli nízké recyklaci? Kraj ji chce snížit. Veřejné projednání odpadového plánu bude už v úterý 20. října

16. října 2015 | Hnutí DUHA
Autor: Jan Piňos, tel: 731 465 279
Lidé a obce v Pardubickém kraji zaplatí zbytečně miliardu navíc. Krajský plán [1] nakládání s odpady na dalších deset let nepočítá totiž s vyšší recyklací. Plán se bude projednávat s veřejností v úterý 20. října a připomínky k němu lze podávat do pondělí 26. října 2015.

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nikdy nevysvětlil, proč prosazuje, aby kraje směsný komunální odpad především spalovaly a nikoli maximálně recyklovaly. Nevysvětlil ani, proč nechce snižovat objem netříděného odpadu. A to přesto, že Evropská odpadová politika prosazuje vysokou recyklaci, zákaz spalování recyklovatelných a kompostovatelných odpadů a omezení skládkování. Konkrétně Evropská komise i Evropský parlament požadují, aby se recyklace komunálních odpadů zvýšila do roku 2030 na 70 %. Evropský parlament navíc odmítá dotace pro spalovny z unijních fondů [2]. Evropská komise by je měla dávat pouze na priority: prevenci, opakované použití a recyklaci.

Pardubický kraj přesto plánuje recyklovat v roce 2020 o 3,7 % méně papíru, plastů, skla a kovů z komunálních odpadů než v roce 2013 [3]. Také pro recyklaci obalových odpadů si kraj stanovuje pro rok 2020 dávno překonané cíle [4]. Kraj tak kvůli nízké recyklaci vytvoří 120 tisíc tun směsných komunálních odpadů, které však od roku 2024 nebude moci skládkovat.

Prostor pro snížení je přitom obrovský. Zatímco průměrná produkce skládkovaných a spalovaných (směsných) komunálních odpadů v Pardubickém kraji byla v roce 2013 cca 244 kilogramů na osobu za rok, v belgickém Vlámsku je to jen 150 kilo. Přitom pokud by kraj snížil hmotnost netříděného odpadu na úroveň belgického Vlámska, ušetřil by na investicích asi miliardu korun.

Nízké a dávno překonané cíle kraje pro recyklaci komunálních odpadů pro rok 2020 společně s tlakem ministra Brabce na pálení směsných komunálních odpadů vytvářejí ideální podmínky pro zbytečné investice do nepotřebných zařízení na pálení odpadů. V Německu a Rakousku stejná politika způsobila výstavbu zbytečných spaloven, které nyní nemají využití a snaží se dovážet odpady ze zahraničí, aby snížily své ekonomické ztráty, nebo způsobují omezení recyklace v širokém spádovém okolí.

Občané mohou spalovací bláznovství krajů odmítnout v on-line "petici" na www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat

Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, řekl:
"O miliardu vyšší investice zaplatí občané a obce v Pardubickém kraji kvůli nízkým a dávno překonaným cílům recyklace a kvůli spalovací protievropské politice ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO). Občané mohou spalovací šílenství ministra a krajů odmítnout v on-line petici na www.hnutiduha.cz/chcirecyklovat."


Kontakty:
Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA, 604 207 302, ivo.kropacek@hnutiduha.cz

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz


Poznámky:

[1] Viz http://portal.cenia.cz/eiasea/detail/SEA_MZP216K

[2] viz Tisková zpráva Hnutí DUHA: http://hnutiduha.cz/aktualne/evropsky-parlament-zada-zvysit-recyklaci-omezit-spalovani-nastartovat-setrnou-cirkularni

[3] Cíle krajů pro recyklaci komunální odpady zní: "Do roku 2020 zvýšit nejméně na 50 % hmotnosti celkovou úroveň přípravy k opětovnému použití a recyklaci alespoň u odpadů z materiálů jako je papír, plast, kov, sklo, pocházejících z domácností, a případně odpady jiného původu, pokud jsou tyto toky odpadů podobné odpadům z domácností."
Dle takto formulovaného cíle recyklace Pardubický kraj již v roce 2013 dosáhl míry 53,7 %.
Naopak míra recyklace všech komunálních odpadů v Pardubickém kraji byla v roce 2009 ve výši 16,6 % a v roce 2013 dosahovala již 37,8 %.

[4] Cíl zvýšit celkovou recyklaci obalů na úroveň 70 % do roku 2020 plníme od roku 2009.
Cíl zvýšit recyklaci plastových obalů na úroveň 50 % do roku 2020 plníme od roku 2008, přičemž míra recyklace plastových obalů stále roste.
Cíl zvýšit recyklaci kovových obalů na úroveň 55 % do roku 2020 plníme od roku 2010.
Viz dosažené hodnoty v ČR zde: www.mzp.cz/cz/souhrnne_udaje_obaly
Jan Piňos, tel: 731 465 279
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

19.10.2015 08:26
Zaplatí miliardu navíc obce a domácnosti v Pardubickém kraji kvůli nízké recyklaci? Kraj ji chce snížit.
Pardubický kraj přesto plánuje recyklovat v roce 2020 o 3,7 % méně papíru, plastů, skla a kovů z komunálních odpadů než v roce 2013. Kraj tak kvůli nízké recyklaci vytvoří 120 tisíc tun směsných komunálních odpadů.

Někdo je tady asi blběj nebo manipuluje. Pane Piňosi, občané v Pardubickém kraji vyprodukují 3 243 243 tun směsného odpadu? Z vašeho článku to totiž vyplývá. Díky takovým expertům jako jste Vy a pan Kropáček, možná recyklace bude upozaděna a zcela po právu, když takovými debilními argumenty argumentujete. Zcela účelově, manipulujete a někdy i lžete. Ekonomika Vás zajímá jen když se vám to hodí. Opusťte ideologii.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist