https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zasadme-se-evropske-penize-maji-branit-suchu-ne-mu-pomahat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Hnutí DUHA: "Zasaďme se!" Evropské peníze mají bránit suchu, ne mu pomáhat

26. května 2020 | Hnutí DUHA
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131
Českým europoslancům a europoslankyním začaly psát první desítky lidí, aby změnili Společnou zemědělskou politiku. Na pět okruhů zásadních změn potřebných pro zmírnění sucha v naší krajině upozorňuje Hnutí DUHA s kampaní Zasaďme se [1], která je součástí celoevropské kampaně Good food good farming [2].

Pro zmírnění sucha jsou klíčové podmínky Společné zemědělské politiky pro příští šestileté období, které nyní nastavují výbory Evropského parlamentu. Následná shoda mezi Evropským parlamentem, Evropskou komisí a Radou EU se promítne do podoby dotací nastavených českým Ministerstvem zemědělství.

Dotace přinesly českým zemědělcům od roku 2014 přes 200 miliard korun - většinou ale pro intenzivní zemědělství založené na nekonečných lánech, velkém množství jedovatých pesticidů a umělých hnojiv.

Hnutí DUHA a další desítky organizací napříč evropskými státy v rámci kampaně požadují, aby dotace z veřejných peněz podporovaly výhradně zemědělské hospodaření, které pomůže obnovit pestrou a zdravou krajinu s prosperující biodiverzitou, rozvíjet venkov a šetrné hospodaření, řešit příčiny i dopady klimatické změny či zlepšit životní podmínky chovaných zvířat.

Jan Skalík, vedoucí programu Krajina z Hnutí DUHA řekl:
"Hnutí DUHA se kampaní Zasaďme se připojuje k celoevropskému úsilí, které chce zabránit suchu. Rok 2020 je pro zdravé potraviny, pestrost krajiny, kvalitu půdy i zaměstnanost na venkově zcela přelomový.
Europoslankyně a europoslanci právě připravují klíč pro rozdělování zemědělských dotací, který by mohl vrátit vodu do naší krajiny. Napište jim i vy, aby se o to zasadili. Tisíce lidí po celé Evropě už žádají své zastupitele, aby hájili zdravou krajinu a bránili změně klimatu."


Kontakty:
Jan Skalík, vedoucí programu Krajina Hnutí DUHA, 608 283 530, jan.skalik@hnutiduha.cz

Poznámky:
[1] www.zasadmese.cz
[2] www.goodfoodgoodfarming.eu/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist