https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zastupkyne-ombudsmana-tvrde-kritizuje-brnenske-urady
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Nesehnutí: Zástupkyně ombudsmana tvrdě kritizuje brněnské úřady

29. července 2010 | Nesehnutí
Kancelář veřejného ochránce práv ukončila šetření případu plánované výstavby ubytoven v Brně-Líšni na ul. Horníkova a kácení borovicového háje kvůli této výstavbě. Ve svém závěrečném stanovisku velmi kriticky hodnotí jak práci brněnských úřadů, tak autorizovaného inspektora Milana Teigisera, který se společně s úřady podílel na povolování výstavby. Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová odmítla tvrzení líšeňského stavebního úřadu i brněnského magistrátu, že jejich jednání v případu bylo v souladu se zákonem. Zároveň vyvrací argument investora i úřadů, že soudem zrušené územní rozhodnutí na stavbu, nemá na její další realizaci vliv.

Přibližně před rokem se ekologické sdružení NESEHNUTÍ obrátilo na Kancelář veřejného ochránce práv s podnětem, ve kterém upozornilo, že při přípravě výstavby na ul. Horníkova v Brně-Líšni zodpovědné úřady opakovaně porušily zákon. V průběhu ročního šetření, které v těchto dnech uzavřel úřad ombudsmana, předkládali své argumenty a důkazy jak zástupci místních občanů a sdružení NESEHNUTÍ, tak brněnské úřady i autorizovaný inspektor, který na stavbu vydal tzv. certifikát, kterým povolil realizaci stavby. Na základě zhodnocení poskytnutých dokumentů i vlastního šetření vydal v těchto dnech úřad ombudsmana své Závěrečné stanovisko k případu (dále jen stanovisko). V něm mj. konstatuje, že líšeňský stavební úřad, který vydal souhlas s vykácením borovicového háje v době zrušení územního rozhodnutí na stavbu soudem, věděl o probíhajícím soudním sporu v dané věci a že tedy jeho souhlas s kácením dřevin byl i z tohoto důvodu nezákonný (str. 4-5 stanoviska). Zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová ve svém vyjádření také konstatovala, že autorizovaný inspektor nerespektoval zákon, když vydal povolení ke stavbě, aniž by si zajistil stanovisko sdružení NESEHNUTÍ k dané věci (str. 6-9 stanoviska).

Jako klíčové pochybení v celém případu spatřuje zástupkyně ombudsmana postup Magistrátu města Brna, jehož stavební odbor jednak vydal souhlas s územním rozhodnutím na stavbu, tak jako konečná instance povolil vykácení více než čtyř stovek borovic (str. 9-10 stanoviska). Ve svém rozhodnutí magistrát ignoroval veškeré argumenty sdružení NESEHNUTÍ, upozorňující jak na nelegálnost chystané stavby, tak kácení dřevin kvůli této stavbě. Nezákonnost územního rozhodnutí vydaného odborem územního a stavebního řízení magistrátu konstatoval před několika dny již podruhé Krajský soud v Brně. Nezákonné počínání investora i odboru životního prostředí magistrátu již dříve zjistila také Česká inspekce životního prostředí.

Šetření úřadu ombudsmana také jednoznačně vyvrátilo tvrzení brněnských úřadů i investora, že v momentě, kdy tento má certifikát na stavbu, nemusí se zabývat faktem, že soud zrušil pro nezákonnost územní rozhodnutí – k čemuž již v tomto případě dvakrát došlo (více ZDE). Advokátka Sandra Podskalská z renomované Advokátní kanceláře Šikola a partneři, která se daným případem od počátku zabývá, shrnuje výsledek šetření ombudsmana následovně: „Ze závěrečné zprávy vyplývají dva následky – předně by měl Magistrát města Brna pokračovat v územním řízení, které dosud nebylo pravomocně ukončeno, a dále by měl autorizovaný inspektor obnovit zkrácené stavební řízení, obstarat si vyjádření občanského sdružení NESEHNUTÍ a dalších opomenutých účastníků a předložit věc stavebnímu úřadu, aby rozhodl o nezpůsobilosti stavby pro zkrácené stavební řízení, čímž by pozbyl certifikát platnosti.“

„Všechna dosavadní šetření nezávislých státních institucí konstatovala, že povolení na stavbu byla vydána v rozporu se zákonem a že tedy jakákoliv stavba na ul. Horníkova je nyní nelegální. Co ještě více potřebují slyšet zodpovědné orgány, aby plány na výstavbu definitivně zastavily?“, ptá se Milan Štefanec z NESEHNUTÍ. S dotazem ohledně dalšího postupu se na Ministerstvo pro místní rozvoj, které je orgánem státního dozoru ve věcech územního plánování i stavebního řádu, obrátila i zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová (viz str. 10 stanoviska).

Více informací:
Milan Štefanec, 605 239 579, milan.stefanec@nesehnuti.cz,
Sandra Podskalská, Advokátní kancelář Šikola a partneři, 775 154 082, sandra.podskalska@aksikola.cz

Další kontakt:
Mgr. Iva Hrazdílková - tisková mluvčí Veřejného ochránce práv, 542 542 775, hrazdilkova@ochrance.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist