https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zavadime-opatreni-ke-zvyseni-kapacity-krematorii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

MMR ČR: Zavádíme opatření ke zvýšení kapacity krematorií

11. ledna 2021 | MMR ČR
Autor: Vilém Frček, tel: 724 639 428, 224 861 445
Některá krematoria v České republice se ocitla na hranici svých kapacit. Vláda ČR proto na návrh Ministerstva pro místní rozvoj s účinností od 12. ledna do 22. ledna 2021 vydává krizové opatření, které zvýší kapacity krematorií na maximum. Nebude tak možný „dovoz“ těl z okolních států a nebude se přihlížet k omezujícím limitům provozu krematoria stanoveným obcí.

„Důvodem našeho opatření je předpokládaný nárůst počtu zemřelých během dalších dvou měsíců a s tím související hraniční kapacita některých kremačních zařízení. Paralelně bude vytíženost sledována a koordinována napříč celou republikou, aby nedocházelo k problémům jako v případě Moravskoslezska,“ upozorňuje ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Standardní kapacita kremačních zařízení v ČR je zhruba 700 žehů denně. Ideální maximální kapacita, kterou se MMR snaží tímto opatřením dosáhnout, činí dle odhadů 800 žehů za den. Pohřbů do země se denně uskuteční zhruba kolem třiceti, i zde je možné navýšit kapacitu.

Od 12. ledna do 22. ledna tak bude zakázán „dovoz“ těl z okolních států (zejména Polsko, Rakousko a Německo), jak bylo dlouhodobým komerčním zvykem u příhraničních krematorií. Tím není dotčeno právo na pohřbení těchto těl do země. A zejména tím není dotčena repatriace zesnulých Čechů domů.

Dále se nebude přihlížet k jakýmkoli omezujícím limitům provozu krematoria stanoveným obcí.

V České republice je šest tisíc hřbitovů a 27 krematorií. Krematoria nejsou na jejím území rovnoměrně rozložena – méně jich je na Moravě. To je i jednou z příčin, proč se v těchto dnech ocitly na hranici kapacitních možností kraje Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský. K mezní hranici se nyní blíží kraje Karlovarský, Královéhradecký, Plzeňský a Pardubický. Naopak největší volnou kapacitou disponují krematoria v Kraji Vysočina, v Praze, Liberci a Ústí nad Labem.
Vilém Frček, tel: 724 639 428, 224 861 445
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist