Simon Dytrych "> Zdeněk Nekula končí v čele ministerstva zemědělství. Vedení strany navrhuje bývalého předsedu Marka Výborného - Ekolist.cz
https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zdenek-nekula-konci-v-cele-ministerstva-zemedelstvi.vedeni-strany-navrhuje-byvaleho-predsedu-marka-vyborneho
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

KDU-ČSL: Zdeněk Nekula končí v čele ministerstva zemědělství. Vedení strany navrhuje bývalého předsedu Marka Výborného

14. června 2023 | KDU-ČSL
Autor: Simon Dytrych, tel: 730 575 148
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula se rozhodl z pracovních důvodů rezignovat na svou pozici ve vládě. Jako jeho nástupce předsednictvo KDU-ČSL navrhuje Marka Výborného, bývalého předsedu strany a současného předsedu poslaneckého klubu. Nominaci však ještě musí potvrdit širší vedení strany, které se sejde ve čtvrtek 22. června odpoledne.

„Během mého působení na resortu se podařilo udělat hodně práce a mohu s klidným vědomím říct, že resort předám svému nástupci v mnohem lepším stavu, než jsem jej přebíral po minulé vládě. Ekonomicky byl loňský rok pro zemědělce velmi úspěšný. V EU naše předsednictví v oblasti zemědělství hodnotili jako jedno z nejlepších vůbec. Hlavním úkolem, se kterým jsem do funkce nastupoval, ale bylo přepracování Strategického plánu Společné zemědělské politiky pro nové programové období 2023-2027. Museli jsme jej v rekordním čase upravit tak, abychom narovnali podmínky pro menší a střední zemědělce, kteří byli v minulosti znevýhodněni. To se nám podařilo a díky tomu Strategický plán na konci loňského roku schválila Evropská komise, letos jsme jej úspěšně uvedli do života a postupně přináší viditelné pozitivní změny v naší krajině,“ vyjmenovává úspěchyZdeněk Nekula.

Právě díky schválení Strategického plánu Společné zemědělské politiky půjde do českého zemědělství v příštích pěti letech celkem 200 miliard korun. V době energetické krize také ministr Nekula zařídil, že zemědělství jako první sektor českého hospodářství dostalo přímou finanční pomoc. Celkem 831 milionů korun MZe rozdělilo mezi zemědělce z nejvíce postižených sektorů, tedy chovatelům prasat, drůbeže a dojnic a pěstitelům brambor a jablek. V reakci na zdražování potravin také ministr Nekula o 20 milionů korun posílil dotace pro potravinové banky, které rozdělují potraviny lidem v sociální nouzi. Po zajištění dostatku potravin se poté v letošním roce soustředil na snížení jejich ceny.

„Jsem rád, že se podařilo zastavit růst cen potravin, oficiální data za posledních několik týdnů ukazují jednoznačně pozitivní trend, situace s cenami potravin se stabilizovala a postupně začínají ceny některých potravin klesat. Ukazuje se, že i díky našemu tlaku a dohledu začalo opět fungovat zdravé konkurenční prostředí,“ uvedl ministr Nekula.

Práci ministra ocenil také předseda lidovců Marian Jurečka. „Chápu a respektuji pracovní důvody, Zdeňka Nekuly a jeho rozhodnutí rezignovat na pozici ministra zemědělství. Velmi mu děkuji za vše, co na resortu odpracoval. Za rok a půl musel řešit celou řadu náročných úkolu především start nové zemědělské politiky, či předsednictví rady EU,“ říká Jurečka.

Zkušený poslanec a bývalý předseda KDU-ČSL Marek Výborný je připraven se funkce ujmout. „Nepopírám, že vedení resortu je pro mě velkou výzvou. Tou ale bylo i vedení KDU-ČSL a poslaneckého klubu. Za svoji přednost považuji schopnost komunikace a naslouchání. Těším se na úzkou spolupráci s odbornou i zemědělskou veřejností. Nejsem člověk, který by se bál přijmout zodpovědnost a politiku jsem vždy vnímal jako službu veřejnosti,“ vysvětluje Výborný.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

 
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist