https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/ze-zahrady-na-talir
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

ENVIC, občanské sdružení: Ze zahrady na talíř

20. června 2017 | ENVIC, občanské sdružení
Autor: Tomáš Popp, tel: 777 239 808
Už čtvrtý rok si žáci na 15. základní škole v Plzni na Skvrňanech pěstují vlastní zeleninu. Díky podpoře z Nadačního fondu Zelený poklad letos k zeleninovým záhonům přibylo i ovocné zákoutí a bylinková zahrádka, z které bylinky putují rovnou do školní jídelny.

Už čtvrtý rok si žáci na 15. základní škole v Plzni na Skvrňanech pěstují vlastní zeleninu. Díky podpoře z Nadačního fondu Zelený poklad letos k zeleninovým záhonům přibylo i ovocné zákoutí a bylinková zahrádka, z které bylinky putují rovnou do školní jídelny. Společná proměna školní zahrady
„Děti jsou nadšené, když mohou sledovat, jak ze semínka vyroste nějaká dobrota k snědku. A školní zahrada je pro řadu z nich jedinou příležitostí, kde něco takového mohou zažít,“ vysvětluje Alena Lehmannová z občanského sdružení ENVIC, které s úpravami zahrady pomáhá. Do proměny školní zahrady se zapojují učitelé i žáci. Právě třeťáci navrhli, jaké ovoce na zahradě poroste, a páťáci zase rozhodli, které bylinky se budou na školní zahradě pěstovat. „Děti se při výběru bylinek radili s kuchaři ze školní jídelny, abychom zvolili druhy, které jsou nejvíc potřeba,“ vzpomíná Zuzana Netušilová, třídní učitelka 5.C. „I celkový design bylinkové zahrádky vymyslely děti. Záhonky jsou uspořádány do tvaru slunce, v jehož středu je rozcestník ukazující, kde která bylinka roste,“ doplňuje Netušilová. Ve čtvrtek 22. června si novinky na školní zahradě budou moci prohlédnout i rodiče v rámci zahradní slavnosti k dvacetiletému výročí založení školy.

Ekoškola plná života
15. ZŠ, kterou aktuálně navštěvuje 1015 dětí, je jedinou plzeňskou školou, která je nositelem mezinárodního titulu Ekoškola. „Respekt k životnímu prostředí promítáme do většiny předmětů a samozřejmě i do vlastního provozu školy“, představuje filosofii školy její ředitelka Soňa Pavelková. „Například letos jsme se zapojili do programu Ani kapka nazmar a získali jsme od Nadačního fondu Zelený poklad prostředky na instalaci nádob na dešťovou vodu, kterou využijeme na zálivku školní zahrady. To nám umožní další výsadby jedlých rostlin,“ doplňuje. Z původně okrasné zahrady se tak postupně stává oáza plná ovoce, bylinek a zeleniny.

Více informací poskytne:
Mgr. Alena Lehmannová, ENVIC, občanské sdružení, tel.: 777 615 612, alena.lehmannova@envic.cz
Mgr. Soňa Pavelková, ředitelka 15. ZŠ, tel.: 378 027 351

Na zahradní slavnost, která se koná ve čtvrtek 22. června od 15 do 18 hodin v areálu školy na adrese Terezie Brzkové 33-35, jsou novináři srdečně zváni. V případě zájmu o účast prosím kontaktujte Alenu Lehmannovou. Děkujeme.
Tomáš Popp, tel: 777 239 808 tisknout poslat
 twitter
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist