https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zelena-domacnost-uvadi-na-trh-udrzitelne-krmivo-pro-psy-s-hmyzim-proteinem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Zelená domácnost: Zelená domácnost uvádí na trh udržitelné krmivo pro psy s hmyzím proteinem.

7. října 2020 | Zelená domácnost
Autor: Kristýna PIRKLOVÁ, tel: 737933861

Zelená domácnost uvádí na trh udržitelné krmivo pro psy s hmyzím proteinem. Chce oslovit především chovatele psů, kterým nejsou lhostejné podmínky v intenzivních chovech hospodářských zvířat.

V lednu 2019 bylo ve Velké Británii na trh s velkým úspěchem uvedeno přelomové krmivo Yora, které poskytuje psům vše potřebné pro aktivní život, skvěle chutná a zároveň má za cíl výrazně omezit dopad produkce krmiv na životní prostředí. Obsahuje 40 % hmyzího proteinu a cílí především na majitele psů, kterým záleží na kvalitě složení, původu surovin, a přitom si uvědomují negativní dopady zemědělství na naši planetu. Jsme rádi, že krmivo Yora nyní můžeme nabídnout i českým chovatelům.

Domácí mazlíčci ročně zkonzumují kolem 20 % světové produkce masa a ryb1. Toto číslo má stoupající trend, protože chovatelé mnohem víc sledují kvalitu a složení krmiva. Logicky se už tedy nespokojí s krmivem ze zbytků, coby vedlejším produktem živočišné výroby pro potravinářské účely. Do granulí se tak stále častěji dostává maso srovnatelné s masem pro lidskou spotřebu.

Granule Yora jsou 100 % přírodní2, bez umělých konzervantů. Hlavní složkou jsou vysoce výživné larvy hmyzu hermetia illucens, jejichž produkce vyžaduje jen zlomek přírodních zdrojů v porovnání s masem. Larvy pochází z moderní hmyzí farmy v Holandsku. V krmivu je dále obsažen oves, brambory a další plodiny vypěstované lokálními zemědělci v Británii. Granule přesto vypadají a chutnají jako klasické masové.

Odborníci na životní prostředí již mnoho let mluví otevřeně o tom, že hmyz má coby potravina obrovský potenciál, a navíc má jeho produkce minimální dopad na životní prostředí.

Hmyz je velice výživný, obsahuje bílkoviny, kvalitní tuky, minerály a esenciální aminokyseliny. Jeho velkou výhodou je i vysoká stravitelnost, která dokonce převyšuje stravitelnost kuřecího masa. Díky tomu je hmyzí protein vhodný i pro pejsky, kteří mají citlivé zažívání. V Británii se krmivo Yora těší podpoře předních veterinářů, kteří ho doporučují také proto, že je přirozeně hypoalergenní. Přináší tak benefity i psům, kteří trpí potravinovými alergiemi.

Yora larvy si vystačí jen s 2 % zemědělské půdy a 4 % vody k výrobě kilogramu proteinu v porovnání s produkcí hovězího masa. Z toho vyplývá také výrazně nižší produkce skleníkových plynů. Hmyzí larvy rostou přirozeně rychle, své maximální velikosti dosahují po 14 dnech, netrpí chorobami, takže není potřeba jim dávat žádná antibiotika či růstové hormony.

Složení krmiva Yora je hodnotnější než složení běžně dostupných krmiv. Kromě vysoce kvalitního hmyzího proteinu najdete v granulích Yora lokálně pěstovanou zeleninu bohatou na vitamín C a další čistě přírodní látky, které přirozenou cestou podporují zažívání a působí protizánětlivě.


5 hlavních důvodů, proč volit krmivo Yora

1. nahrazuje maso z velkochovů hmyzem
2. velmi nízká uhlíková stopa
3. bez antibiotik a růstových hormonů
4. hypoalergenní
5. výživné a velmi chutné granule

Tom Neish, zakladatel Yora říká: „Zvířata, ale i lidé, jedli hmyz od pradávna a my věříme, že v tomto návratu ke kořenům tkví budoucnost výživy zvířat. Vyzkoušeli jsme celkem 29 receptur, než jsme našli tu pravou a na výsledek jsme po právu hrdí.“ „Yora přináší pejskařům možnost krmit svého čtyřnohého přítele výživně, chutně, a ještě tím výrazně omezit dopad na životní prostředí.“

Petr Dobrý, zakladatel Zelené domácnosti říká: „O tomhle jsem dlouho snil. Léta doma redukujeme spotřebu masa, a tak jsem každý den při plnění psích misek doufal, že se jednou dočkám a nebudu muset naše hafany krmit takovými granulemi, za kterými je obvykle utrpení zvířat ve velkochovech. Těšil jsem se na krmení, které dá psům vše, co potřebují, a současně to bude krmení ohleduplné nejen k takzvaným hospodářským zvířatům, ale i k planetě. Krmení, za kterým nebude kácení deštných pralesů z důvodu pěstování sóji, ale také krmení, které bude mít násobně menší uhlíkovou stopu, než je obvyklé. Jsem proto rád, že s ním přicházíme na český trh nedlouho poté, co bylo ve Velké Británii vyvinuto.

Granule Yora jsou dostupné pro různé kategorie psů. Velikost balení je 1,5 kg, 6 kg nebo i 12 kg.

K dostání jsou také oblíbené pamlsky.

O původu hmyzích larev
Firma Protix je předním producentem hmyzích larev hermetia illucens. Hlavní výhodou je, že firma krmí larvičky zeleninou a zbytky rostlinné výroby, které by jinak nebyly využity. Protix sídlí v Holandsku a jejich hlavním cílem je pozitivně ovlivnit potravinový průmysl směrem k trvalé udržitelnosti.

O Zelené domácnosti
Za e-shopem Zelená domácnost.com stojí česká firma rodiny Dobrých. Zaměřuje se na pomoc zvířatům kolem nás, přírodní a živé zahrady a ekologickou domácnost. Zelená domácnost funguje již více než 10 let a z každé objednávky cíleně podporuje řadu ekologických projektů. Manželé Dobří se věnují i osvětě na téma, jak pomáhat divokým zvířatům kolem nás a jak přeměnit každou zahradu v Noemovu archu do doby, než mainstream dostane rozum. V loňském roce založili i vlastní nadační fond.


Kontakt pro fotografie a další informace: Kristýna Pirklová, kristyna@zelenadomacnost.com, 737 933 861
e-shop: https://www.zelenadomacnost.com/


Zdroje:

1) Okin GS (2017) Environmental impacts of food consumption by dogs and cats. PLoS ONE 12(8): e0181301. https://doi.org/10.1371/journal. pone.0181301

2) více o krmivu Yora – www.yora.cz
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist