https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/tiskove-zpravy/zelene-uspechy-v-evrope-v-irsku-jsou-zeleni-nove-ve-vlade-ve-francii-historicky-uspeli-v-komunalnich-volbach
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Tiskové zprávy

Strana zelených: Zelené úspěchy v Evropě: v Irsku jsou zelení nově ve vládě, ve Francii historicky uspěli v komunálních volbách

29. června 2020 | Strana zelených
Uplynulý víkend přinesl další pokračování zelené vlny v Evropě. Irská strana zelených se stala součástí nové vlády a je po Švédsku, Finsku, Lucembursku a Rakousku pátou zemí, ve které jsou Zelení součástí vlády. Výrazný úspěch zaznamenali Zelení ve Francii. Zatímco doposud měli pouze jediného starostu většího města, alpského Grenoblu, po druhém kole komunálních voleb je jasné, že zelený starosta nebo starostka budou vládnout mnoha velkým francouzským městům – Lyonu, Bordeaux, Štrasburku, Besançonu, Poitiers, Annecy, a Tours.

Irskou vládu složili Zelení po dlouhém vyjednávání se dvěma středopravicovými stranami Fiana Fáil a Fine Gael. Zajímavostí je, že pozici premiéra si dvě silnější vládní stran rozdělí: první část mandátu bude vládnout Micheal Martin, druhou Leo Vardakar.

Zelení v Irské vládě obsadí čtyři pozice, předseda strany Eamon Ryan bude působit jako ministr pro klimatickou politiku a dopravu, ministryně Catherine Martin bude mít na starosti kulturu, sport, turismus a ministr Roderick O’Gorman bude řídit ministerstvo pro děti a mládež, rovné příležitosti a integraci. Pippa Hackett bude ministryní pro zemědělství a biodiverzitu.

„Účast ve vládě schválila členská základna strany v referendu, pro se vyslovila jasná většina 74 % členů. Zelení zaznamenali v posledních letech výrazný vzestup, zatímco v roce 2012 vypadli z parlamentu a neměli žádné zvolené reprezentanty, v posledních letech se jim podařilo uspět v senátních, evropských i parlamentních volbách a účast ve vládě je završením tohoto vzestupu,“ komentuje úspěchy irských kolegů Michal Berg, spolupředseda Zelených a člen vedení European Green Party.

Do programu vlády se jim podařilo prosadit závazné snižování emisí skleníkových plynů o 7 % ročně, výrazné zvýšení investic do hromadné dopravy a cyklodopravy nebo podporu výstavby nájemného a dostupného bydlení.


Francie: vyzvou Zelení Macrona?

Všechna francouzská média se aktuálně věnují úspěchu zelené strany EELV v komunálních volbách. Strana, která měla dosud jediného starost většího města, kterým byl Eric Poile v Grenoblu, obsadí radnice Lyonu, Bordeaux, Štrasburku, Besançonu, Poitiers, Annecy nebo Tours. V několika městech navíc ve druhém kole jejich kandidát těsně neuspěl.

„U nás by znamenalo vítězství v Brně, Plzni, Liberci a Zlíně, a těsnou porážku v Ostravě a Pardubicích. Je to fenomenální úspěch, ke kterému se dá připočítat i obhajoba pařížské starostky Anne Hidalgo, která za poslední roky přinesla mnoho radikálních změn k tomu, aby byla Paříž zelenější, přívětivější pro pohyb pěšky a na kole, nebo aby tam bylo dostupnější bydlení,“ přibližuje situace ve Francii Michal Berg. „Objevují se už i spekulace, že to může být právě kandidát Zelených, který vyzve za dva roky Macrona v prezidentských volbách,“ dodal.
Tento článek patří do kategorie |

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist